Bezpieczny Internet

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w Internecie?

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas ma dostęp do Internetu. Nie da się bowiem ukryć, że zasoby sieci są do tej pory nie zbadane, jednak daje nam ona dostęp do wielu udogodnień. Niemniej jednak w Internecie nie da się kontrolować wszystkiego, co jest udostępniane, a co więcej, nie da się także zachować pełnej anonimowości. Warto zauważyć, że w sieci „przebywają” również dzieci, które chętnie korzystają z gier i rozrywki jaką można tam znaleźć. Co więc można zrobić, by zapewnić swojej pociesze odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas beztroskiego surfowania po sieci?

Filtry rodzicielskie mogą okazać się pomocne, ale…

Wspomniane już zostało, że w sieci nie da się zapanować nad udostępnianymi tam treściami. Jak więc łatwo można się domyśleć, nie wszystkie z nich będą odpowiednie dla najmłodszych. Właśnie z tego powodu pojawiły się słynne filtry rodzicielskie, które mają chronić maluchy przed „nieodpowiednimi” treściami. Trzeba jednak zauważyć, że sam filtry rodzicielskie są dość dwuznaczne, szczególnie jeśli rodzice nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jak powinni z nich skorzystać. Wobec tego, warto podejść do tego narzędzia z odpowiednią rozwagą, gdyż wykorzystanie filtrów w niewłaściwy sposób, może sprawić, że nasza pociecha w sieci stanie się jeszcze bardziej bezbronna. Nie traktujmy więc ich jako „różowe okulary”, które są jedynym, skutecznym narzędziem do walki z nieodpowiednimi treściami, które zagrażają maluchom. Starajmy się z nich skorzystać rozsądnie i z uwzględnieniem pewnych granic.

Wypracuj odpowiednie zasady postępowania i stosuj je w odniesieniu do pociech

Nie da się ukryć, że rodzice powinni wypracować sobie odpowiednie zasady postępowania, za pomocą których rzeczywiście będą mogli chronić swoją pociechę przed nieodpowiednim zachowaniem w sieci. Okazuje się, że maluchy mają skłonność do podejmowania „ryzykownych” działań i wchodzenia na „zakazane” strony, co jednak nie wynika z ich premedytacji, ale z czystej, dziecięcej ciekawości. Wobec tego rodzice powinni tę ciekawość minimalizować. W jaki sposób? Otóż ciekawym rozwiązaniem jest nakłonienie dziecka do tego, by korzystało ze swojego laptopa, tabletu czy smartfona w głównym salonie. Dzięki temu rodzice będą mogli na bieżąco kontrolować poczynanie swojej pociechy w sieci.

Edukuj swoje pociechy poprzez konkretną rozmowę

Nie ma lepszego nauczyciela niż konkretna i rzeczowa rozmowa, którą rodzice powinni przeprowadzić ze swoimi pociechami. Edukacja stanowi bowiem klucz do tego, by zapewnić maluchom optymalny poziom bezpieczeństwa w sieci. Rodzice powinni więc otwarcie i bez zbędnych ogródek punktować zagrożenia, z jakimi dzieci mogą spotkać się w Internecie. Warto każde z poruszonych zagadnień odpowiednio wyjaśnić, a także uzmysłowić dziecku, że faktycznie będzie dla niego o wiele lepszym rozwiązaniem, jeśli skorzysta ono ze swojego urządzenia w obecności rodziców. Taka rozmowa, może być o wiele skuteczniejsza niż stosowanie w niewłaściwy sposób filtrów rodzicielskich i innych narzędzi.

Dodaj komentarz