dobre nawyki dotyczące uczenia się

Dobre nawyki dotyczące uczenia się – poznaj ich kluczowe znaczenie

Ludzie uczą się przez całe życie. Rozpoczyna się od nauki chodzenia przez dzieci, a kończy na nauce w szkole w celu doskonalenia umiejętności zawodowych. Czasami doskonalimy umiejętności i wiedzę, które już posiadamy. Innym razem chcemy odkryć siebie na nowo i nauczyć się wszystkiego od zera. W dzisiejszym artykule podpowiemy, które nawyki są pomocne w nauce.

Co jest niezbędne do wykształcenia się nawyku u dziecka?

Głównym czynnikiem kształtującym nawyki dziecka jest oczywiście czas. Nie należy oczekiwać, że po tygodniu nasze pociechy wyrobią sobie dobry nawyk regularnego odrabiania lekcji czy pakowania tornistrów na noc. Wyrobienie w sobie wartościowych nawyków wymaga czasu, a przede wszystkim cierpliwości. Równie ważna, jak wyczucie czasu jest konsekwencja w działaniu. Nie możemy mieć nadziei na stworzenie automatycznych akcji bez ciągłego powtarzania danej akcji. Niestety, nawet niewielkie odstępstwa lub pominięcia od wyuczonej reakcji mogą sprawić, że nawyk będzie trwał dłużej i będzie wymagał więcej pracy. Budowanie określonego nawyku nie powiedzie się również wtedy, gdy nie dostrzeżemy w nim sensu i wartości w kontekście codziennej użyteczności. Innymi słowy, jeśli nawyk, który próbujesz stworzyć u swojego dziecka, nic dla niego nie znaczy, trudno będzie zautomatyzować tę czynność.

Nawyki, które poprawią naukę

Zaplanuj tydzień

Organizowanie, planowanie i wdrażanie. Najczęstszym problemem napotykanym przez uczniów w osiąganiu celów edukacyjnych jest brak planowania i organizacji czasu. Zaleca się, aby poświęcić co najmniej 20 minut dziennie na zaplanowanie tygodnia, zapisanie, kiedy będziesz się uczyć, kiedy pójdziesz do instytucji edukacyjnych i kiedy będziesz musiał wyszukać potrzebne materiały. Zdasz sobie sprawę, że masz więcej czasu, który możesz poświęcić sobie i innym zajęciom, które Cię pasjonują, ale ważne jest, aby nauczyć się wybierać godziny, których potrzebujesz w każdym tygodniu.

Podziel swój czas nauki na krótsze przedziały czasowe

Okazuje się, że kiedy się uczymy, nie możemy się skoncentrować przez długi czas. Dlatego bardziej opłaca się uczyć nie dłużej niż 30 minut na raz. Wtedy nasze mózgi są zaprojektowane do lepszej pracy i szybszego wchłaniania większej ilości informacji. Możesz osiągnąć lepsze wyniki, ucząc się wielokrotnie w krótkich seriach, a nie w długich odcinkach czsu.

Wprowadzaj zmiany stopniowo

Nie próbuj zmieniać wszystkich swoich nawyków z dnia na dzień, może to pogorszyć naukę, musisz stosować nawyki z umiarem i pozwolić swojemu ciału i umysłowi stopniowo przyzwyczaić się do nowych nawyków. Masz siłę woli, ale jesteś realistą, świadomym, że musisz zachować równowagę psychiczną, emocjonalną i duchową. Pamiętaj, jeśli zmusisz swój mózg do przetworzenia dwukrotnie większej ilości informacji w rekordowym czasie, na dłuższą metę doprowadzi to tylko do większych konsekwencji.

Usuń niepotrzebne rzeczy

Aby usunąć z otoczenia wszystkie czynniki rozpraszające uwagę, które uniemożliwiają przetwarzanie wszystkich informacji, zalecamy naukę w miejscu o jednolitej tonacji i niewielkiej liczbie dekoracyjnych detali. Ważne jest również wyłączenie telefonu komórkowego, aby nie rozpraszały Cię żadne dźwięki z urządzenia.

Dodaj komentarz