ćwicz pisanie

Pisanie, ćwicz je z dzieckiem także w domu

Pisanie to umiejętność, którą muszą opanować wszystkie dzieci. Jednym przychodzi to z dużą łatwością, ale inne muszą nieco więcej się natrudzić, co powoduje, że pojawia się u nich zniechęcenie i brak zaangażowania w powierzone zadania. Jak przekonać dziecko do ćwiczenia pisania w domu? Jakie zabawy można wprowadzić? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Jak ćwiczyć pisanie z dzieckiem w domu?

To, czy dziecko będzie chciało ćwiczyć pisanie w domu, wiele zależy od podejścia rodziców. Pod żadnym pozorem nie można malucha zmuszać do pracy, czy podnosić głosu. Takie zachowanie skutkować będzie jedynie jeszcze większym rozdrażnieniem i niechęcią. Dlatego tak kluczowe znaczenie ma forma, jaką przybierze nauka. Najlepiej będzie, jeśli dla dziecka pisanie będzie zabawą lub sposobem na spędzanie czasu z bliskimi. Zajęcia domowe powinny być przyjemne, a nieobowiązkowe. Ważne jest też to, aby nie narzucać zbyt szybkiego tempa i okazywać irytacji, kiedy według nas pisanie idzie zbyt wolno. Każde dziecko musi wypracować swój własny rytm, który z czasem będzie się polepszał. To właśnie rodzina, a zwłaszcza dorośli powinni dawać przykład i pokazywać, że w odręcznym pisaniu nie ma nic złego, a jest to bardzo potrzebna umiejętność. Wystarczy zaledwie kilka słów spisanych na kartce, żeby maluch mógł zauważyć, że piszą wszyscy, a nie tylko od niego się tego wymaga.

Jakie gry i zabawy mogą pomóc ćwiczyć pisanie z dzieckiem w domu?

Pisanie wcale nie musi być nudne, szczególnie gdy uda nam się wcielić w życie ciekawe gry i zabawy, a inspiracji nie brakuje. O to kilka najciekawszych:

  • Kostka z oczkami. To jeden z najprostszych sposobów do zachęcenia malca do nauki pisania. W pierwszej kolejności należy zanotować na kartce sześć liter, które dziecko już poznało, a następnie poprosić je o rzucenie kostką. Wyrzucona liczba oczek wskaże, na jaką literę ma zaczynać się zapisane słowo.
  • Wspólne układanie zdań. Na oddzielnych kartkach trzeba zapisać słowa, które wspólnie będą tworzyć zdanie. Nasza pociecha musi najpierw złożyć je w odpowiedniej kolejności i wzorując się na gotowym szablonie przepisać.
  • Dokańczanie historii. Ten sposób pozwala na jednoczesną naukę pisania i czytania. Losowo można wybrać domową książkę i rozpocząć wspólne czytanie. W dowolnym momencie należy przerwać i poprosić dziecko o dokończenie historii, ale inne niż te, które opracował autor. Zakończenie powinno zostać zapisane.
  • Opowiadanie historii. Ponownie trzeba zapisać słowa na kartkach i utworzyć z nich opowieść. Jej długość powinna być dopasowana pod względem wieku malucha.
  • Tworzenie opowiadania na podstawie obrazu. Szczegółowy obrazek to idealna metoda na stworzenie kolejnej opowieści. Sporo z nich można znaleźć w Internecie. Na podstawie rysunku dziecko może opowiedzieć naprawdę ciekawą historię, a potem przelać ją na papier. 

Jak widać powyżej, ćwiczenie pisania w domu może być naprawdę świetną zabawą i to dla całej rodziny. Wystarczy odrobina chęci i wyobraźni, aby przekonać malucha, że znajomość liter to prawdziwy skarb wykorzystywany przez całe życie.

Dodaj komentarz