Nagradzanie dziecka za dobre oceny

Nagradzanie dziecka za dobre oceny – plusy i minusy 

Wielu rodziców decyduje się na to, aby nagrodzić swoje dziecko za dobre wyniki w nauce. Niestety taka metoda wychowawcza nie zawsze się sprawdza. W końcu nauka jest obowiązkiem dziecka, a nagroda za oceny może spowodować, że zawsze będzie jej oczekiwać. Czy nagradzanie dziecka za dobre oceny ma zalety? Jakie są jeszcze minusy takiego rozwiązania? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Zalety nagradzania dziecka za dobre oceny

Wbrew pozorom nagradzanie dziecka rzeczami materialnymi nie jest dobrym pomysłem, ponieważ szybko się przyzwyczai i będzie za każde osiągnięcie chciało otrzymać prezent. Jednak nie można zaprzeczyć, że trzeba doceniać włożony wysiłek i postępy, jakie zrobi nasza pociecha. Jak się więc zachować? Podarunki można zamienić na pochwałę, małe ustępstwo lub przyjemność. Takie działanie przynosi korzyści w postaci:

  • Pozytywnego podejścia do nauki. Dzieci są bardzo spostrzegawcze, a co za tym idzie, szybko zaczynają rozumieć, co osiągną przez zaangażowanie w naukę. Tym samym chętniej zmierzą się z nawet trudniejszymi zagadnieniami, bo będą wiedzieć, że ich wysiłek zostanie doceniony. 
  • Osiągania szybkich rezultatów. Uczeń, który zdaje sobie sprawę, że za włożony trud czeka go nagroda, z większym zaangażowaniem podejdzie do przyswajania wiedzy i bez większych przeszkód wyprzedzi swoich rówieśników. Jednocześnie nadal starając się o kolejne, dobre stopnie.
  • Dyscypliny. Stosowanie nagród za wyniki w nauce może skutkować tym, że dziecko będzie bardziej zdyscyplinowane i z większą rozwagą podchodziło do swoich szkolnych obowiązków. Z drugiej strony, kiedy nie będzie możliwości nagrodzenia go w określonej sytuacji, cała praca rodziców może pójść na zmarnowanie.

Wady nagradzania dziecka za wyniki w nauce

System nagradzania ma także swoje wady, które mogą być dość przykre w konsekwencji. Przede wszystkim zbyt żelazna dyscyplina znacząco zmniejsza wolność wyboru dziecka, co prowadzi do tego, że nadmiernie skupia się na nauce, aby nie zawieść rodziców i spełnić ich wszystkie oczekiwania. Dla niego każda porażka jest powodem do wstydu i upokorzeniem. Inny scenariusz jest taki, że będzie dobrze się uczyć jedynie po to, aby coś zyskać. W wielu przypadkach zdarza się tak, że uczniowie wybierają drogę na skróty i chcą otrzymać dobrą ocenę, ale nie planują zbytnio przykładać się do nauki. Tym sposobem zaczynają kłamać, ściągać lub zapamiętywać tylko podstawowe informacje, aby zaliczyć przedmiot. Poza tym ich koncentracja może się skupiać wyłącznie na nagrodach, a przecież nie o to chodzi. Każde dziecko powinno być świadome tego, że nauka jest jego obowiązkiem, a dobre stopnie szansą na pracę w wymarzonym zawodzie. Musi też zrozumieć, że rodzice nie mają obowiązku go nagradzać za osiągane wyniki, a jedynie jest to ich dobra wola.

Jak widać powyżej, system nagród za dobre oceny ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Każdy rodzic indywidualnie powinien podjąć decyzję o tym, czy zechce go wprowadzić.

Dodaj komentarz