koncentracja

Dlaczego dziecko nie może utrzymać koncentracji?

Dziecko w wieku szkolnym z całą pewnością przechodzi przez dość trudny okres. Zwykle wraz z pójściem do szkoły, nasz maluch musi zaadoptować się do całkiem nowych obowiązków, które spadają na niego w dość oczekiwany sposób. Oczywiście zadaniem rodziców jest towarzyszenie dziecku w tej edukacyjnej podróży i wspieranie go na jej poszczególnych etapach. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że nie zawsze jest to na tyle efektywne i korzystne, jak mogłoby się nam to wydawać. Sam problem z utrzymaniem uwagi i koncentracji pojawia się nie tylko w szkole, ale przede wszystkim w momencie, kiedy nasza pociecha ma za zadanie przysiąść do domowego odrabiania lekcji. To właśnie w tym momencie większość z rodziców odczuwa poważne problemy, kiedy należy „zmusić” dziecko do odrabiania lekcji. Wobec tego, dlaczego nasza pociecha nie może skupić swojej uwagi?

Otoczenie dziecka a wpływ na jego koncentrację

Nie da się ukryć, że każdy z nas miewa problemy z utrzymaniem koncentracji. Zdarza się, że nie możemy skupić się na np. przeczytaniu artykułu, gdyż w pobliżu nas gra głośna muzyka lub miga telewizor. W dokładnie ten sam sposób nasz maluch może mieć problemy z utrzymaniem uwagi, szczególnie w momencie, kiedy otoczenie nie jest przystosowane do jego potrzeb. Mowa tu przede wszystkim o samej przestrzeni, w której dziecko ma poświęcić czas na odrabianie lekcji. Jeśli w jego otoczeniu migają kolorowe światła telewizora lub jeśli wokół malucha gra muzyka, wówczas dochodzi do nadmiaru bodźców, a samo dziecko może czuć się wyjątkowo rozdrażnione lub zaniepokojone. Wobec tego nie dziwmy się, że w takich warunkach dziecko nie będzie wstanie utrzymać koncentracji. Jeśli chcemy, by skupiło się ono na lekcjach, wówczas dołóżmy wszelkich starań do tego, by przygotować odpowiednio przestrzeń dziecka do nauki. Wówczas wszystko będzie o wiele łatwiejsze.

Dieta dziecka ma znaczenie

Okazuje się, że produkty spożywcze również mają ogromne znaczenie i wpływ na organizm dziecka. Rodzice z pewnością wiedzą, że dieta malucha musi być mocno zbilansowana, jednak nadmierne słodycze czy wysoko kaloryczne posiłki, są w stanie w dość negatywny sposób wpłynąć na malucha. Zamiast tego, rodzice powinni skupić się na wdrożeniu do jadłospisu zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 i omeg-6, które wpływają na poziom koncentracji. Znajdziemy je między innymi w orzechach i awokado. Lekkie zmiany w diecie pozytywnie wpłyną nie tylko na koncentrację, ale także na pamięć dziecka.

Ruch i aktywność fizyczna pomoże dziecku utrzymać skupienie

Śmiało można powiedzieć, że regularne ćwiczenia- oczywiście dopasowane do poziomu dziecka- oraz aktywność fizyczna również mają ogromny wpływ na utrzymanie koncentracji przez malucha. Zwykle pomagają one zachować zdrowy balans, a dodatkowo pobudzają krążenie i stymulują organizm. Regularne ćwiczenia na świeżym powietrzu lub w domu na około godzinę przed planowaną nauką mogą więc mieć zbawienny wpływ i w dużej mierze rozwiążą one problemy ze skupieniem oraz utrzymaniem koncentracji.

Dodaj komentarz