burza mózgów

Burza mózgów w pracy grupowej- poznaj najważniejsze korzyści

Edukacja jest wielowątkowym, złożonym procesem. By móc osiągnąć spektakularne, założone efekty, przede wszystkim  należy wybrać właściwe narzędzia, które pozwolą nam na wydajną naukę, która poszerza perspektywy i pozwala na zdobycie ciekawej, wartościowej wiedzy. Jedną z najbardziej popularnych i cenionych metod edukacji w grupie jest tzw. burza mózgów. Jakie korzyści niesie za sobą ten sposób pracy w grupie? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Ciekawi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!

Burza mózgów i jej krótka charakterystyka

Zanim przejdziesz do korzyści, jakie niesie za sobą popularne narzędzie pracy w grupie, warto w pierwszej kolejności wyjaśnić, na czym polega słynna burza mózgów. To technika, która swoje korzenie wywodzi z psychologii społecznej. Jej celem jest doskonale decyzji grupowych. To także jedna z form dyskusji dydaktycznej, a więc metoda nauczania. W praktyce burze mózgów rozpoczyna wykładowca, nauczyciel, zadając całej grupie jedno, to samo pytanie. Wówczas wszyscy uczestnicy grupy wspólnie zastanawiają się nad rozwiązaniem czy najbardziej kompetentną odpowiedzią. To narzędzie do pracy w grupie, które dedykowane jest zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, bez względu na tematykę, którą chcemy poruszyć.

Korzyści wynikające z zastosowania techniki burzy mózgów

Burza mózgów jako narzędzie pracy w grupie niesie za sobą szeroką gamę różnorodnych korzyści. Przede wszystkim pozwala ona na stymulowanie poczucia przynależności i spójności w grupie. Miała atmosfera, akceptacja przez inne osoby sprawia, że zdobywamy pewność siebie oraz poczucie własnej wartości. To także jedna z form promowania pozytywnego współistnienia, autonomii i niezależności. Odwaga i umiejętności wypowiadania odmiennych poglądów na tle całej grupy jest niezwykle cennym doświadczeniem, które procentuje w bardzo wielu różnorodnych sytuacjach. Burza mózgów pozwala uczestnikom dyskusji na zwiększenie produktywności pracy. Słynne powiedzenie „co dwie głowy, to nie jedna” ma tutaj doskonałe odzwierciedlenie. Praca wspólna pozwala na szybszą dedukcję i znalezienie doskonałego rozwiązania.

Podczas burzy mózgów uczestnicy grupy uczą się wzajemnego szacunku i zrozumienia. Żaden pogląd, decyzja czy strategia nie będzie skrytykowana, a rozważana jako jedna z metod odpowiedzi czy rozwiązania. Nic więc dziwnego, że burza mózgów to także rewelacyjny sposób na poprawę umiejętności społecznych. Chcąc usprawnić, poprawić swoją komunikację, burza mózgów także będzie rewelacyjnym rozwiązaniem. Taka forma współpracy z innymi osobami, ćwiczy umiejętność otwartości oraz elastyczności na pomysły innych.

Burza mózgów wymaga od uczestników aktywnego słuchania innych. Pomimo tego, że wydawać by się mogło to kwestią wysoce prozaiczną, w praktyce ogromna część dzieci, młodzieży, a także dorosłych nie umie słychać innych. Burza mózgów na dowolnie wybrany temat rewelacyjnie uczy nas także wysłuchiwania się w innych ludzi, co jest w dzisiejszych czasach bezcennym doświadczeniem.

Dodaj komentarz