Jak zmotywować dziecko do nauki?

Nie da się ukryć, że w pewnym wieku nauka nie przychodzi dzieciom zbyt łatwo. Nie chodzi tu o to, że nie posiadają one odpowiednich możliwości- wręcz przeciwnie. W szkole podstawowej umysł dziecka może chłonąć wodę jak przysłowiowa gąbka. Jednak warto zauważyć, że w tym wieku maluchom wszystko inne wydaje się o wiele bardziej interesujące niż sama nauka. Dzieci o wiele chętniej będą spędzać czas przed komputerem czy na zabawie niż na odrabianiu zadanej pracy domowej. Nic więc dziwnego, że większość rodziców po prostu poszukuje sprawdzonego sposobu na to, w jaki sposób można rzeczywiście zachęcić pociechę do podążania edukacyjną ścieżką. Wobec tego, jak zmotywować dziecko do nauki?

Wyznacz dziecku jasny cel i określ jego zadania

Maluchy zwykle mają problem nie tylko z motywacją, ale także i z samodyscypliną. To właśnie dlatego w zdecydowanej większości przypadków, nie są one w stanie samodzielnie wyznaczyć sobie czasu na naukę, a także faktycznie poświęcić jej czas i koncentrację. Wobec tego rodzice powinni przede wszystkim skupić się na tym, by pomóc dziecku wyrobić konkretne nawyki. Warto zacząć od krótkiej lekcji samodyscypliny, wyznaczając dziecku odpowiednie granice. Na początek zobligujmy je do tego, by na odrabianie lekcji i naukę poświęciło około 45 minut dziennie- z dodatkową około 15 minutową przerwą. Poprośmy malucha, by w tym czasie zachował odpowiedni poziom skupienia i koncentracji, a następnie umotywujmy to tym, że im lepiej wykona zadanie, tym szybciej będzie można uznać je za zakończone. Co więcej, od czasu do czasu warto zaglądać do pokoju malucha i sprawdzić jak radzi sobie z utrzymaniem koncentracji. Od takich prostych czynności warto zacząć motywować dziecko do nauki.

Rozmowa odnośnie roli edukacji w codziennym życiu

Nie da się ukryć, że rozmowa z dzieckiem odnośnie tego, jaką rolę spełnia edukacja w jego życiu i w życiu każdego z nas nie da się uniknąć. Rodzice powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na to, by pokazać dziecku, że nauka ma sens i znacznie ułatwi mu przyszłe funkcjonowanie. Warto podczas takiej rozmowy skupić się na wyznaczeniu swoistego punktu kulminacyjnego, do którego nasz maluch będzie regularnie dążył, a także ważne jest to, by go w tej drodze regularnie wspierać. Dzięki temu dziecko będzie czuło się odpowiednio motywowane, a oczyma wyobraźni będzie widziało także korzyści, jakie wynikają z czasu poświęconego na naukę.

Pamiętaj o przygotowaniu odpowiedniej przestrzeni na naukę

Chcąc zmotywować dziecko do nauki, musimy zadbać o to, by miało ono odpowiednie warunki. Zwróćmy uwagę na to, by w jego otoczeniu nie znajdowało się nic, co może skutecznie rozproszyć jego uwagę. Na biurku powinny znajdować się jedynie te podręczniki, które będą aktualnie potrzebne. Do dziecka nie powinny dochodzić także żadne dźwięki z otoczenia czy odgłosy rozmowy lub telewizora. Możemy zdecydować się na to, by na biurku dziecka postawić zegarek, który będzie odmierzał czas, jaki pozostał do końca czasu nauki. W ten sposób maluch z pewnością poczuje się zmotywowany.

 

Dodaj komentarz