senosryka

Czym jest sensoryka?

Sensoryka to nauka, która łączy w sobie aspekty psychologiczne, fizjologiczne i naukę o neuronach. Badacze próbują zyskać szczegółową wiedzę na temat procesów uczenia się, zdobywania informacji ze świata i tego, w jaki sposób wykorzystujemy wiedzę do kierowania naszym zachowaniem.  Badania w dziedzinie sensoryki wykazały, że niemowlęta wykorzystują zmysł dotyku, aby uczyć się i poznawać otaczający je świat. Wiedza o świecie zmysłów i odbierania informacji pomoże nam zyskać informacje o procesach nauki, zapamiętywania i podejmowania decyzji. Dzięki badaczom zmysłów mamy szansę dowiedzieć się, jak działa ludzki mózg.

Sensoryka dla dzieci. Jak pomóc dziecku rozwijać się i uczyć?

Dzieci rodzą się z umiejętnością poznawania świata i uczenia się. Rozwój zmysłów i ich integracja to jeden z najważniejszych aspektów wczesnej edukacji dziecka. Istnieje szereg różnorodnych działań, które mogą podjąć rodzice i opiekunowie dzieci, aby wspomóc rozwój i integrację sensoryczną maluchów.  Dbając o wszechstronny rozwój dziecka, warto zadbać o to, aby zapewnić mu dostęp do różnorodnych doświadczeń. Zaleca się, aby pozwalać dziecku na dotykanie różnorodnych faktur i kształtów już od pierwszych dni życia. Aby niemowlę miało szansę odbierać bodźce z otoczenia, wskazane jest, aby zrezygnować z zakładania dziecku rękawiczek w środku dnia. Do stymulacji zmysłu dotyku świetnie sprawdzą się piłeczki sensoryczne.

Zintegrowanie wszystkich zmysłów

Każdy człowiek żyje w świecie, który jest przepełniony różnorodnymi bodźcami, świat odbieramy przy pomocy zmysłów. Aby dziecko mogło sprawnie funkcjonować w otaczającym go świecie, ważne jest, aby jego zmysły były ze sobą zintegrowane. Wszystkie wykonywane przez nas czynności wymagają zaangażowania ze strony układu sensorycznego. Dobre zintegrowanie wszystkich zmysłów jest fundamentem dobrego rozwoju dziecka. Pomaga także w codziennych czynnościach takich jak sprawne chodzenie, wykonywanie ciągów czynności w trakcie ubierania się.  Zaburzenia integracji sensorycznej oznaczają, że mózg nie potrafi odpowiednio przetworzyć docierających do niego bodźców zmysłowych. Brak dobrze zintegrowanych zmysłów może powodować wiele różnorodnych trudności, m.in. obniżoną zdolność do koncentracji, niską wrażliwość lub nadwrażliwość sensoryczną, agresję czy wysoką wrażliwość.

Dzieci, które borykają się z zaburzeniami integracji sensorycznej, mogą być pobudzone, ale także wycofane. Zdarza się, że są niezdarne i bardziej podatne na różnego rodzaju urazy. Często problemy ze snem u małych dzieci wiążą się właśnie z zaburzeniami integracji sensorycznej.

Zabawki i zabawy sensoryczne

Dzieci uczą się przez zabawę. Jest ona niezbędna do poznawania otaczającego świata. Specjaliści opracowali wiele rodzajów zabaw i zabawek sensorycznych, które są zaprojektowane tak, by w przyjemny sposób dostarczać różnorodnych bodźców, angażujących wszystkie zmysły.  Zabawki sensoryczne mogą także zachęcać do rozwoju wyobraźni i twórczego myślenia. Zabawki sensoryczne wspierają rozwój motoryki dużej i małej.

Dodaj komentarz