Ksiazki na dobranoc dla 10 latka, co wybrać?

Czytanie książek jest niezmiernie ważne w prawidłowym rozwoju dziecka, rozwija słownictwo, uczy wyrażania myśli i uczuć, rozwija wyobraźnię. Cowieczorna lektura przed pójściem spać pozwoli dziecku na wyciszenie i szybsze zaśnięcie. Trudno jednak zagonić dziesięciolatka do czytania, kiedy Internet stał się nieodłączną częścią życia współczesnej młodzieży. Warto zachęcić go jednak do lektury poprzez interesującej książki. Co jednak wybrać dla dziesięcioletniego czytelnika? Oto kilka propozycji.

„Mój wyjątkowy tydzień z Tessą”

Książka duńskiej autorki Anny Woltz zabierze nasze dziecko we wspaniałą wakacyjną przygodę. Jest to historia dziesięcioletniego chłopca Samuela, który spędza wakacje na wyspie Texel. Wypoczynek wcale nie zapowiada się dobrze, seria nieszczęśliwych wypadków sprawia, że chłopiec będzie musiał spędzić wakacje sam. Jednak wkrótce poznaje on szaloną Tessę, która wywróci jego życie do góry nogami a lato okaże się niezapomnianym. Książka porusza ważne tematy, jak samotność i czym są relacje rodzinne, ale też nie braknie w niej poczucia humoru. Fantastyczna lektura na mroźne i ponure zimowe wieczory, która przywoła wspomnienia słonecznego lata i beztroskiej zabawy na dworze.

„Przygoda w Greenglass House”

Seria książek autorstwa Kate Milford to wspaniała powieść kryminalna dla najmłodszych. Dwunastoletni Milo mieszka w hotelu, którego właścicielami są jego rodzice. Zimą hotelu nie odwiedza prawie nikt, dlatego Milo przekonany jest, że ferie spędzi w błogim spokoju. Jednak wkrótce do hotelu zaczynają napływać coraz to dziwniejsi goście a przedmioty zaczynają ginąć. Milo razem z Meddy, córką kucharza, próbują rozwikłać zagadkę znikających przedmiotów i tajemnice czające się w hotelu. W serii ukazały się do tej pory cztery książki. Idealna lektura dla dzieciaków lubiących rozwiązywać zagadki.

„Enola Holmes”

Kolejna świetna propozycja dla młodych fanów historii kryminalnych. Seria książek autorstwa Nancy Springer zabierze nas do świata dziewiętnasto-wiecznej Anglii. W pierwszym tomie matka Enoli nagle znika w dniu urodzin dziewczynki, zostawiając jej serię zagadek do odgadnięcia. Enola wyrusza do Londynu by odszukać matkę a jednocześnie rozwiązać tajemnicę zaginionego młodego markiza. Jednocześnie ucieka przed swoimi starszymi braćmi – Sherlockiem i Mycroftem, którzy chcą ją odesłać na pensję dla dziewcząt z dobrych domów. Wciągająca historia zapewni naszemu dziecku rozrywkę na kilka długich wieczorów.

„Co wstrząsa Ziemią?”

„Co wstrząsa ziemią? Wulkany, cyklony, tsunami, trzęsienia ziemi i inne klęski żywiołowe” Robina Jacobsa to idealna propozycja dla dzieciaków zafascynowanych odkrywaniem świata. Książka w przystępny sposób opisuje klęski żywiołowe i naturalne zjawiska pogodowe nawiedzające Ziemię. Pozycja wypełniona jest przyjemnymi dla oka i pomagającymi zrozumieć opisywane zjawiska ilustracjami. Może się ona okazać wspaniałą pomocą i uzupełnieniem wiedzy nabytej w szkole. Zdecydowanie dobry wybór, jeżeli zależy nam by rozbudzić w dziecku ciekawość świata.

Dodaj komentarz