Te zabawy rozwiną kreatywność Twojego dziecka

Zapewnienie dziecku wartościowo spędzonego czasu może być nie lada wyzwaniem. Sami jesteśmy często zwyczajnie zmęczeni i przepracowani i brakuje nam pomysłów na ciekawe zorganizowanie czasu naszym pociechom. Jednak bardzo ważne jest aby dziecko nie nudziło się i nie spędzało za dużo czasu przed ekranem. Dlatego warto zainwestować trochę czasu i wysiłku by zapewnić dziecku ciekawą i być może także edukującą zabawę. Może się także okazać, że nie zajmie nam to zbyt dużo wysiłku a sami świetnie spędzimy czas razem z dzieckiem. Oto kilka propozycji.

Eksperymenty

Fantastyczny pomysł na zachęcenie naszego dziecka do odkrywania świata nauki. Proste eksperymenty możemy przeprowadzać używając przedmiotów, które na pewno mamy w domu. Jednym z łatwiejszych eksperymentów będzie zabawa z cieczą nienewtonowską. Wystarczy wymieszać mąkę ziemniaczaną z wodą w proporcjach około 1 kg mąki na 0,6 litra wody. Jej nazwa wzięła się stąd, że nie można do niej zastosować prawa Newtona. Będzie to wspaniała okazja do zapoznania naszej pociechy z podstawowymi pojęciami z zakresu fizyki.

Kolejnym łatwym eksperymentem będzie stworzenie wulkanu w słoiku. Przy okazji będziemy mieć tu świetną lekcję chemii. Do małego słoika należy wsypać dwie łyżki sody oczyszczonej i wlać łyżkę płynu do mycia naczyń, można jeszcze dodać trochę barwnika by uzyskać kolorową „lawę”. Na sam koniec dodajemy ocet i obserwujemy zachodzącą w słoiku reakcję.

Takie eksperymenty wymagają od nas oczywiście sporo zaangażowania. Przy młodszych dzieciach nasza pomoc będzie niezbędna. Starszym możemy dać instrukcje i mieć nadzieję, że nie zrobią za dużego bałaganu. Zawsze też można zakupić gotowe zestawy do eksperymentowania. Na rynku dostępny jest szeroki wybór takich „zestawów małego naukowca”. Świetna zabawa gwarantowana.

Prace plastyczne

Ciekawy pomysł na spędzenia czasu na przykład, gdy pogoda nie pozwala na zabawę na dworze. Możliwości jest tu od groma. Czasem wystarczą zwykłe kredki czy farby i kartka papieru. Inne zajęcia to na przykład lepienie z plasteliny czy samozastygającej gliny. Starsze dzieci zainteresować może na przykład szydełkowanie czy robienie na drutach. Dodatkową satysfakcją z takiego zajęcia będzie własnoręczne stworzenie szalika czy czapki. Prace manualne wspaniale ćwiczą motorykę małą, która ma bardzo duży wpływ na przykład na rozwój mowy u małych dzieci. Skupienie się na tworzeniu małych arcydzieł uczy dziecko skupienia i koncentracji na jednej czynności.

Podchody

Fajna propozycja na spędzenie kreatywnego czasu na dworze. Podchody mogą nam się kojarzyć ze zbiórkami harcerskimi i bieganiem po lesie. Ale taką zabawę możemy też przeprowadzić we własnym ogrodzie lub miejskim parku. Zabawę możemy dowolnie modyfikować do naszych potrzeb. Jednym z pomysłów może być rozmieszczenie po całym ogrodzie zadań do wykonania. Każde wykonane zadanie to też wskazówka jak dotrzeć do kolejnego punktu. Zadaniem może być na przykład wymienienie pięciu stolic krajów europejskich czy wykonanie dziesięciu przysiadów. Ostatnim z punktów może być niewielka nagroda. Gra świetnie sprawdzi się w większym gronie dzieci.

Dodaj komentarz