Techniki uczenia się dla dzieci – 3 najciekawsze propozycje

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko bez większego trudu przyswajało wiedzę. Niestety dość często nasze pociech mają problem z zapamiętywaniem nawet najprostszych rzeczy bądź po chwili wszystko zapominają. Wbrew pozorom nie jest to powód do nerwów, a wprowadzenia konkretnej techniki uczenia. Jakiej? Tego można się dowiedzieć z poniższego tekstu!

Współpraca z dzieckiem

Na każdym etapie nauki dziecko powinno mieć poczucie, że w razie potrzeby przynajmniej jeden rodzic jest w pobliżu i może służyć swoją pomocą. Nie można zaprzeczyć, że najwięcej wiedzy można nabyć poprzez czytanie. Z tego względu należy dać dziecku możliwość zapoznania się z treścią samodzielnie. Niech w pierwszej kolejności prześledzi wzrokiem tekst, a dopiero potem dokładnie go przeczyta. Dobrze będzie, jeżeli rodzic również będzie z nim zaznajomiony. W ten sposób, kiedy dziecko opowie własnymi słowami, czego się dowiedziało, będzie można zweryfikować, czy przeczytało tekst ze zrozumieniem i wyciągnęło prawidłowe wnioski. ‘Jak najbardziej opiekun może ze swojej strony zadawać pytania. Jednak samo czytanie to tak naprawdę początek nauki. W kolejnym kroku przychodzi pora na wyodrębnienie najważniejszych informacji, a na to również jest kilka metod. 

Zaznaczanie, podkreślanie, robienie notatek i fiszki

Niezaprzeczalnie metoda 3xZ, czyli „zakuj, zalicz i zapomnij”, obecnie nie obowiązuje. Stosują ją jedynie uczniowie, którzy z lekceważącą postawą podchodzą do nauki i liczą tylko na słabe stopnie, aby przejść do kolejnej klasy. Dla dzieci bardziej ambitnych dobrym rozwiązaniem jest wyszukiwanie i zaznaczanie informacji, które potem będą musiały zapamiętać. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest tworzenie notatek własnymi słowami. W tym przypadku lepiej nie korzystać z urządzeń mobilnych, ponieważ pisanie na nich przychodzi nam odruchowo. W trakcie notowania na kartce, czy też w notesie przyspieszy proces zapamiętywania. Jeśli dziecko jest typowym wzrokowcem, to równie dobrze sprawdzą się zaznaczenia i podkreślenia bezpośrednio w książce. Tak wyróżnione informacje znacznie łatwiej jest znaleźć i przyswoić. Do nauki przedmiotów ścisłych, historii lub słówek w języku obcym można wykorzystać fiszki.

Sprawdzanie wiedzy

Stosunkowo często dzieciom wydaje się, że wyczerpały dany temat i przyswoiły odpowiednią ilość wiedzy. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy na nauce spędzają wiele godzin. Oczywiście rodzice mogą je przepytać i sprawdzić, czego się nauczyły, ale prawda jest taka, że nawet chwila zastanowienia powoduje, że chcą podpowiadać swoim pociechom. Niestety nie jest to najlepszy pomysł. Dużo lepiej jest przygotować sprawdzian. Pytania można przygotować samemu lub posiłkować się tymi znalezionymi w Internecie. Z tym że należy pamiętać, aby przypilnować dziecko, by nie zaglądało do książki lub w innych źródłach szukało odpowiedzi. Alternatywą dla pisemnej pracy są Quizy. Z reguły dostępne są w formie testu wielokrotnego wyboru. Ich ukończenie pozwoli nam na obiektywną ocenę tego, co nasza pociech już wie, a gdzie jeszcze widoczne są braki. 

Dodaj komentarz