Język obcy – skuteczne metody nauki

Czasy, gdy nauka języka obcego polegała jedynie na uczeniu się słówek ze słownika, już dawno minęły. Dziś istnieje wiele metod, które pomogą każdej osobie chcącej nauczyć się języka opanować dany materiał. Możemy korzystać z aplikacji mobilnych, filmów, seriali oraz wielu innych metod. Jak więc nauczyć się języka w szybki i prosty sposób? Oto kilka wskazówek!

Szybka nauka języka — czy to możliwe?

Co prawda nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak szybko nauczyć się języka. Wszystko uzależnione jest od wielu czynników, wśród nich są oczywiście nasze indywidualne predyspozycje językowe, motywacja, a także częstotliwość nauki. Sukces zależy przede wszystkim od nas samych. Należy znaleźć odpowiednią metodę i dopasować jej do swoich potrzeb. Istnieje wiele kreatywnych metod, które wykorzystują filmy, audiobooki, prezentacje, aplikacje mobilne, czy czytniki ze słówkami. Dobrym rozwiązaniem będzie połączenie wszystkich tych metod ze sobą.

Metody na skuteczną naukę języka obcego

Nie ma znaczenia, czy wybraliśmy łatwy, czy trudny język do nauki. W każdym przypadku przydatne będą uniwersalne metody, które stosują uczniowie oraz lektorzy na całym świecie. Mogą one sprawdzić się zarówno u osób, które mają już podstawy, jak i u tych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nauką języka. Poniżej opowiemy o dwóch skutecznych sposobach, które okazują się niezawodne.

Metoda fiszek — sposób na naukę języka

Metoda ta opiera się na prostym mechanizmie pytanie-odpowiedź. Tym samym daje możliwość przyswajania informacji w niewielkich ilościach, ale też szybkie i skuteczne zapamiętywanie i naukę niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. Co ważne, fiszki możemy dowolnie personalizować. Dla tych, którym nie po drodze z analogicznymi metodami, istnieje też możliwość ściągnięcia aplikacji w celu skorzystania z fiszek elektronicznych.

Istnieje też metoda karteczek, która polega na wypisaniu nazw przedmiotów na samoprzylepnych karteczkach. Następnie rozklejamy je po całym domu i nazywamy przedmioty w danym języku.

Powtarzanie na głos i oglądanie filmów — jedne z najskuteczniejszych metod

To prosty sposób na szybką naukę języka. Szczególnie przydaje się, gdy chcemy nauczyć się poprawnej wymowy. Natomiast oglądanie filmów i seriali w oryginale to świetne sposoby na rozrywkę z jednoczesną nauką języka. Szczególnie sprawdza się ona u osób, które uwielbiają zagraniczne produkcje. Ten sposób daje możliwość szybkiego utrwalenia różnych konstrukcji gramatycznych, poznania nowych słówek i osłuchania się zarówno z wymową, jak i intonacją. Jeśli nie znamy jeszcze danego języka dostatecznie dobrze, możemy włączyć napisy w oryginalnym języku albo zdecydować się na obejrzenie produkcji dla dzieci.  Są one znacznie prostsze do przyswojenia i wielu osobom pomogły w skutecznym opanowaniu podstaw języka.
Prawda jest taka, że za każdym razem, kiedy postanowimy otaczać się językiem, mamy szansę na nauczenie się języka szybciej. Znajdźmy więc swój sposób, a najlepiej kilka i powtarzajmy każdego dnia. Efekty przyjdą szybciej, niż się tego spodziewamy.

Dodaj komentarz