Jak skutecznie skupić się na nauce?

Człowiek uczy się przez całe życie i w obecnym świecie, to stwierdzenie jest jak najbardziej zasadne. Niemniej jednak zwykło się również mówić, że w młodym wieku, taka nauka idzie nam zupełnie sprawniej. Obecnie jednak dorośli coraz częściej korzystają z możliwości zapisania się na różnorodne kursy i starają się je pogodzić z pracą czy obowiązkami domowymi. W takich sytuacjach jednak utrzymanie pełnego poziomu koncentracji i skupienia, by efektywnie przyswajać nowe informacje, staje się praktycznie rzeczą niemożliwą do wykonania. Czy aby na pewno? Sprawdź, jak możesz skutecznie skupić swoją uwagę i ukończyć swój kurs z pozytywnym wynikiem.

1. Wyznacz sobie granice czasowe

To, co najbardziej przeszkadza nam w skupieniu, to brak odpowiedniej organizacji. Dorosłe życie nie jest proste. Obowiązki w pracy, w domu, czas dla siebie, a także i czas na życie towarzyskie- wszystko to niezwykle trudno jest ze sobą pogodzić, nie mówiąc już o wynalezieniu czasu na naukę. Jednocześnie jeśli zadbamy o odpowiednią organizację naszego własnego czasu, wówczas utrzymanie koncentracji z pewnością nie będzie dla nas ogromnym problemem. Warto więc wyznaczyć sobie przede wszystkim pewne granice czasowe. Powiedzmy sobie, że poświęcamy czas na naukę np. od 19:00 do 20:30. W tym czasie nieważne co by się działo, a także nieważne jak bardzo by się nam nie chciało, powinniśmy przysiąść do nauki i nie przejmować się tym, co dzieje się wokół nas. Po upływie tego czasu powróćmy do swoich obowiązków.

2. Zadbaj o organizację przestrzeni

Skupienie się wymaga przede wszystkim pracy nad sobą. Nie da się ukryć, że w momencie kiedy wokół nas wiele się dzieje, nasza uwaga będzie maksymalnie rozproszona. Jeśli dzieci krzyczą w wniebogłosy, a telewizor gra na najwyższych obrotach, nie mamy co liczyć na to, że nasza koncentracja osiągnie, chociażby 20% poziom. Zadbajmy więc o to, by znaleźć sobie w domu lub mieszkaniu miejsce, które będzie dla nas swoistą strefą ciszy. Nie powinno się w niej znajdować nic, co mogłoby skutecznie utrudnić nam skupienie uwagi na czytaniu i uczeniu się. W takiej strefie powinno znaleźć się jedynie krzesło, ewentualnie biurko oraz lampka. Odłóżmy na bok nasz telefon i skupmy się na tym, co czytamy. W takie sposób nasza nauka z pewnością będzie o wiele bardziej efektywna.

3. Odpręż się!

W skupieniu uwagi przeszkadza nam także nadmierny stres. Często bowiem czujemy, że poświęcając godzinę na naukę, nie wyrobimy się z resztą obowiązków w domu czy też w pracy. To skutkuje nadmiernym rozkojarzeniem oraz tym, że nie jesteśmy w stanie absolutnie nic zrozumieć z tego, co np. w danej chwili czytamy. Wobec tego weźmy głęboki oddech i zastanówmy się, ile czasu nam jeszcze pozostało. Może, zamiast siedzieć bezczynnie z telefonem w ręku, możemy ten czas spożytkować w bardziej produktywny sposób? Z pewnością szybko zauważymy, że 24 godziny to wystarczająco dużo, by uporać się ze wszystkim, co mamy zaplanowane, o ile tego czasu nie będziemy tracić na nic niewnoszące czynności.

Dodaj komentarz