edukacja

Dziel się wiedzą z innymi

Nierzadko znajdujemy się w sytuacjach, w których musimy przyswoić wiedzę w szybki i skuteczny sposób. Jak wiadomo, nie jest to łatwe, ale brak rozwoju oznacza stagnacje w życiu zawodowym. Podpowiadamy, jakie są sposoby na szybsze przyswajanie wiedzy.

Dziel się wiedzą z innymi

Nie ma magicznych sposobów na błyskawiczne przyswojenie dużej ilości informacji. Pomimo tego istnieje wiele trików, które znacznie przyśpieszą ten proces. Pierwszym z nich jest dzielenie się wiedzą z innymi. W zależności od możliwości może to partner, bliski przyjaciel lub dobry znajomy. Werbalizowanie nabywanej wiedzy oraz przekazywanie jej w postaci odpowiednio złożonych zdań pozwala na jej szybsze przyswojenie. Jest to metoda zmuszająca mózg do zintensyfikowanej pracy, pobudza do przeprowadzania głębszych analiz oraz odnajdywania połączeń pomiędzy studiowanymi danymi. Większa uwaga poświęcona na ich przedstawianie innym osobom stymuluje proces zapamiętywania tych informacji. Ponadto werbalizowanie wiedzy sprawia, że ta trafia do kanału słuchowego. Takie rozwiązanie ułatwia jej przyswajanie na kilka sposób naraz.

Siła notatek

Według wielu młodych osób sporządzanie odręcznych notatek mija się z celem. Jest to błędne podejście znacznie utrudniające efektywną naukę. Spisywanie przyswajanych informacji ułatwia ich zapamiętywanie oraz zrozumienie. Pojęcia zapisane na karce papieru są znacznie łatwiejsze do identyfikacji. Ponadto jest to doskonały sposób na rozwiązywanie trudnych problemów naukowych. Poza tym takie zapiski dają możliwość powtarzania materiałów oraz najważniejszych informacji nabytych podczas wykładu lub zapoznawania się z pracą naukową. Warto dodać, że robienie notatek na laptopie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Taka aktywność wiąże się z dużym ryzykiem dekoncentracji, która może być spowodowana wiadomościami e-mail lub innymi powiadomieniami na pulpicie. Z tego powodu nierzadko sporządzanie notatek elektronicznych okazuje się być bezowocnym przepisywaniem ze słuchu

Odpoczynek i odpowiednia długość sesji

Szybkość przyswajania wiedzy nie powinna być kojarzona z wielogodzinnymi sesjami z głową w książce. Oczywiści jest to czynność wymagająca czasu, ale zmęczony umysł jest znacznie mnie podatny na przyswajanie nowych informacji. Z tego powodu warto postawić na przerwy w trakcie nauki. W zależności od indywidualnych preferencji mogą przyjmować formę ćwiczeń, spaceru, a nawet drzemki. Wypoczęty mózg jest gotowy do pracy na pełnych obrotach, co przekłada się na znacznie większą efektywność nauki. Kolejna kwestia to długość indywidualnych sesji. Zdaniem większości powinniśmy przyswajać wiedze seriach od 30-50 minut. Nauka poniżej tego przedziału czasowego nie pozwoli na zapamiętanie zbyt wielu informacji. Z drugiej strony jego przekroczenie sprawi, że osoba ucząca się będzie miała do czynienia ze zbyt dużą ilością danych, których nie zakoduje. Zaleca się, aby przerwy pomiędzy kolejnymi sesjami wynosiły minimum 15 minut, dzięki czemu student nie będzie miał dość przyswajania danego tematu.

Dodaj komentarz