Ucz się i pamiętaj. Skuteczne mnemotechniki dla każdego

Przez całe życie musimy zapamiętywać różne informacje, czasami bywa i tak, że ich natłok zupełnie blokuje skuteczne ich zapamiętywanie. Zdarza się, że ważne informacje są tak różne od siebie, że nie sposób je ze sobą skojarzyć. Bywa i w drugą stronę, kiedy informacje są tak podobne, że zlewają się w jedność. Z problemem tym z pewnością mierzą się uczniowie i studenci kiedy przychodzi czas wzmożonej nauki przed ważnym egzaminem. Co zrobić, kiedy strony książek nie pozostają w pamięci a setki przylepnych karteczek robią więcej bałaganu niż pożytku? Zastosuj mnemotechniki!

Mnemotechniki. Czym są i jak je stosować?

Żeby nasz umysł dobrze zapamiętał szczegółowe informacje, lub informacje, których jest zwyczajnie dużo, warto zastosować mnemotechniki. Są to sposoby przyswajania, kojarzenia i przywoływania myśli związanych z konkretnymi informacjami. Z powodzeniem sprawdzą się w życiu codziennym jak i przy wymagającym egzaminie. Pomogą skojarzyć imiona, numery, daty czy chociażby listę zakupów. Każdy umysł jest inny, oznacza to, że mnemotechnika, która najlepiej sprawdza się u jednej osoby może w ogóle nie działać u innej. Aby znaleźć odpowiednią dla siebie najlepiej przetestować po kolei kilka z nich w życiu codziennym i znaleźć tę, która okaże się niezawodna w stresującej sytuacji. Techniki te najczęściej polegają na skojarzeniu pożądanej informacji z inną, którą łatwo sobie przypomnieć lub taką, która w oczywisty, lub zupełnie przewrotny sposób kojarzy się człowiekowi z zapamiętywaną rzeczą.

Techniki dla każdego. Wybierz swoją

Żeby skutecznie zapamiętywać najróżniejsze fakty, zarówno te istotne jak i mniej ważne, należy w pierwszej kolejności przygotować swój umysł na stosowany schemat. Prościej mówiąc: przed zaczęciem nauki z mnemotechniką trzeba sprawdzić, która przynosi najlepsze efekty. Poniżej znajduje się kilka mnemotechnik wraz z opisem ich działania.

Najprostszą z mnemotechnik najpewniej będą rymy. Każdy z nas na pewno słyszał kiedyś chemiczną formułkę „pamiętaj chemiku młody, zawsze wlewaj kwas do wody” czy tę z dziedziny matematyki „jabłko jest czerwone, jabłko trzeba zjeść, 7 razy 8 jest 56”. Takie rymowanie krótkich wierszyków sprawdza się w zapamiętywaniu pojedynczych słów, których można jednak zawrzeć w rymowance nawet kilka! Warto wypróbować tę technikę samemu, tworząc krótkie wierszyki, w których najważniejsze informacje rymują się do takich słów, które łatwo zapamiętać.

Jeśli informacji do zapamiętania jest więcej, można skorzystać z metody akronimów. Akronim to nic innego jak wyszczególnienie pierwszych liter różnych słów, np. NATO, USA, czyli inaczej mówiąc: skrótowce. Żeby lepiej zapamiętać wyszczególnione informacje dobrze jest umieścić je w skrótowcu, który również ma znaczenie. Przykład? Największe jeziora USA. W jeziorach żyją ryby. Jeziora dla ryb to domy. Domy po angielsku to HOMES. Największe jeziora więc to Huron, Ontario, Michigan, Erie i Superior.

Dla tych, którzy szczególnie lubią używać swojej wyobraźni sprawdzi się technika zwana pałacem pamięci. Metoda ta polega na wyobrażeniu sobie domu, w którym poszczególne przedmioty (im bardziej przerysowane i wyolbrzymione tym lepiej!) kojarzone są z pożądanymi do zapamiętania informacjami. Kiedy już wyobrazimy sobie takie pomieszczenie wystarczy teraz, że chcąc przypomnieć sobie ważne informacje rozpoczniemy podróż po pomieszczeniu. Załóżmy, że chcemy zapamiętać, w którym roku koronowana została królowa Elżbieta. Stoimy więc przed drzwiami a na wycieraczce śpi słodki piesek Corgi (ulubiona rasa królowej) w bogato zdobionej koronie (królewski atrybut). Na koronie jest 19 diamentów a na drzwiach domu widnieje numer 53. Data koronacji Elżbiety II to 1953 rok. I tak w miarę przemierzania pokoju, całego mieszkania czy nawet pałacu możemy zapamiętywać najróżniejsze informacje, nawet z różnych dziedzin!

Mnemotechnik jest o wiele więcej, jeśli te wymienione wyżej nie wystarczają lub są zbyt zagmatwane, warto rozejrzeć się za innymi. Bogactwo, mnogość i różnorodność technik zapamiętywania gwarantuje znalezienie tej jednej, a może nawet i kilku, dla siebie!

Dodaj komentarz