Jak się uczyć szybko i skutecznie?

Chcąc poprawić szybkość nauki i zapamiętywania nie trzeba szukać rewelacyjnych metod, często proste sposoby są najlepsze. Warto skupić się na szczegółach, jednym osobom pomaga samodzielne przepisanie notatek, inni wolą przyswajać informacje, chodząc po pokoju i odczytując je na głos, można też powtarzać w myślach kolejne zdania z zapisków. Ważne są kwestie indywidualne, to co sprawdzi się u jednej osoby, u innej może być zupełnie nieprzydatne.

Techniki usprawniające przyswajanie wiedzy

Niezależnie od tego, czy nauka przebiega w ramach samorozwoju, np. ucząc się jakiegoś obcego języka, czy w ramach zajęć szkolnych, można sprawić, aby proces przebiegał sprawniej i szybciej stosując odpowiednie techniki. Jest ich wiele, ale najpopularniejsze są te, które trafiają do największej liczby osób. Warto również wziąć pod uwagę indywidualne preferencje zmysłowe, jedni wolą obserwować i mają doskonałą pamięć wzrokową, inni przyswajają lepiej wiedzę w towarzystwie dźwięków i mówienia. Skuteczne techniki zapamiętywania to między innymi:

  • Robienie notatek jest dużo lepszą formą zapamiętywania informacji niż tylko słuchanie, warto robić notatki ręcznie, a nie na komputerze. Szybkie pisanie na komputerze działa na niekorzyść pamięci, notowanie odręczne zmusza do błyskawicznego analizowania treści, aby wybrać najistotniejsze informacje. Jak dowodzą badania, przydatne są także odręczne szkice i różne bazgroły na marginesie, znakomicie poprawiają efekty nauki.
  • Przynajmniej 10- minutowe przerwy pomiędzy różnymi partiami materiału. Wykonano eksperyment, w trakcie którego, osoby po przeczytaniu tekstu miały 10- minutową przerwę, po tygodniu okazało się, że pamiętają tyle samo, co osoby, które przeczytały identyczny tekst kilkanaście minut wcześniej.
  • Pamięć poprawia widok natury, nie chodzi o samo przebywanie wśród zieleni, wystarczy ładny widok za oknem, pamięć wspomagają nawet zdjęcia i plakaty ukazujące naturalne krajobrazy.
  • Codziennie należy pracować nad zdolnością koncentracji. Informacje z mediów społecznościowych, które nie są w żaden sposób filtrowane, mogą wpływać trwale na sposób pracy mózgu i obniżać zdolność koncentracji.

Co zrobić, aby nauka była efektywna?

Trzeba pamiętać, że zdolność koncentracji można wypracować, a rozpoczynając naukę najlepiej cały czas odpowiednio zaplanować. Dobrym rozwiązaniem jest podzielenie go na etapy z uwzględnieniem przerw, które są niezbędne, aby proces zapamiętywania przebiegał prawidłowo. Czas przeznaczony na odbieranie maili, media społecznościowe i inne formy powinien być ściśle określony, aby był utrzymany pewien schemat umożliwiający naturalny powrót do nauki. Stały rytm nauki z czasem przerodzi się w nawyk. W tym czasie telefon powinien być odłożony poza zasięgiem wzroku. Bardzo ważne jest także opracowanie skutecznych technik snu, ponieważ tylko wypoczęty mózg może odpowiednio przyswajać nowe informacje. Przed snem warto podsumować cały dzień i zapisać zadania, które trzeba dokończyć.

Poszukując odpowiedniej techniki uczenia, należy wykazać się cierpliwością, nawet jeśli taki proces trwa długo, to efekty są warte włożonych wysiłków.

Dodaj komentarz