nauka czytania

W jakim wieku warto rozpocząć naukę czytania?

W tradycyjnym modelu nauka czytania rozpoczyna się mniej więcej w wieku 6-7 lat, czyli wtedy, gdy dziecko zaczyna uczęszczać do szkoły. Niemniej jednak proces ten można rozpocząć nieco wcześniej, zwłaszcza jeśli maluch wyraża ku temu chęć. Jaki wiek będzie odpowiedni do stawiania pierwszych kroków w świecie liter?

Czytanie dla trzylatka?

Naukę czytania, a właściwie wstęp do niej, może mieć miejsce już w okolicach 3. roku życia. To właśnie wtedy dziecko zaczyna płynnie porozumiewać się z otoczeniem, a jego słownik jest już naprawdę bardzo bogaty. Dlatego też powoli możemy zacząć prezentować mu alfabet, a co za tym idzie, może ono poznawać litery. Szansa na to, że zapamięta je wszystkie, jest niewielka, jednak w ten sposób zaczyna zaznajamiać się z ich wyglądem oraz poprawną wymową. Warto uczyć dziecko przez zabawę – pokazując mu literę A, wymieńmy kilka wyrazów, które się na nią zaczynają. Dzięki temu dziecko lepiej zrozumie, czym w ogóle są litery i do czego się ich używa. Zwróćmy uwagę, aby słowa, których używamy, nie były zbyt trudne dla trzylatka. Dobrym przykładem słów na literę A będą: auto, arbuz czy ananas, gdyż każdy trzylatek doskonale powinien je znać. Jeśli uważamy, że dziecko w tym wieku nie jest jeszcze gotowe na naukę liter, możemy nieco odłożyć ten proces w czasie. Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się w innym tempie, a zmuszanie go do nauki to najgorsze, co możemy zrobić. Pedagodzy są zgodni co do tego, że pierwszy kontakt z literami dziecko powinno mieć najpóźniej w okolicach 5. roku życia, więc ma na to jeszcze sporo czasu.

Jak wspomagać naukę czytania?

Im szybciej dziecko zacznie poznawać litery, tym większa szansa na to, że szybciej nauczy się czytać. Niemniej jednak wiele zależy też od tego, w jakim stopniu wspomagamy naukę czytania, a także pisania, gdyż te dwie czynności zwykle idą ze sobą w parze. Czytając dziecku książkę, pokazujmy mu tekst, tak aby wiedziało, które linijki aktualnie odczytujemy. Ta prosta czynność może w pewien sposób wspomagać naukę czytania. W kontekście pisania, dobrze aby dziecko ćwiczyło na przykład poprzez zakreślanie obrysu liter w zeszytach ćwiczeń. Dzięki temu lepiej zaznajomi się z literami, będąc w stanie następnie je odczytywać. Co istotne, na początek dajmy dziecku do czytania niezbyt trudne teksty. Możemy posiłkować się nawet książeczkami dla maluchów, które zawierają w sobie jedynie proste słowa. Ponadto, dbajmy o to, aby dziecko nie było przeciążone czytaniem, gdyż w ten sposób może się do niego zniechęcić. Rodzice powinni mieć świadomość, że dziecko może nauczyć się czytać w wieku 5 lat, lecz równie dobrze zdobycie tej umiejętności może nastąpić dopiero w 8. roku życia. Wiele zależy tutaj od predyspozycji własnych pociechy oraz tego, czy na co dzień wspieramy ją w nauce czytania. Warto sugerować się także wskazówkami pedagogów (pracujących zarówno w szkole, jak i w przedszkolu), którzy poinformują rodzica, jeśli tylko zauważą cokolwiek niepokojącego w kontekście przyswajania wiedzy w zakresie nauki czytania bądź pisania.

Dodaj komentarz