kreatywne zabawy

Zabawy bez bałaganu, które rozwiną kreatywność dziecka

Zabawa jest nieodzowną częścią życia dziecka, bez niej zahamowany jest jego prawidłowy rozwój. Każdy kto jest rodzicem doskonale wie, ze podczas gier i zabaw robi się często takie pobojowisko iż ciężko jest doprowadzić po niej dom do porządku. Najczęściej im lepiej się dzieci bawią, tym więcej jest po nich sprzątania. Jednakże nie musi wcale tak być! Są sposoby na to by czystość i frajda podopiecznych szły zgodnie w parze. Ten artykuł poświęcony jest takim propozycjom spędzenia wolnego czasu, które nie wymagają późniejszego doprowadzania domu do porządku. Zainspiruj się sprawdzonymi zabawami, podczas których świetnie może się bawić cała rodzina.

Inspiracje zabaw bez bałaganu

  • Japońska Sztuka Składania Papieru – Origami

To propozycja od dawna ciesząca się popularnością wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Tworzenie figur z małych karteczek to bardzo twórczy sposób spędzania wolnego czasu. Nie wymaga dużych nakładów finansowych ani sporego mieszkania. Jedyne czego potrzeba to kilka arkuszy kolorowych kartek papieru i garść schematów składania zwierzątek, maszyn, budowli, kwiatków, łódek, czapek itp. Reguła jest prosta, należy krok po kroku iść za instrukcją składania a na 100% powstanie modelowe dzieło. Dzięki origami twój podopieczny będzie rozwijał sprawność manualną, motorykę małą oraz zrozumie dlaczego warto przestrzegać instrukcji działania.

  • Testowanie różnych  smaków i zapachów

Ten pomysł wymaga poświęcenia odrobiny czasu na przygotowanie się do zabawy. Należy powkładać do miseczek różne produkty spożywcze takie jak: wybrany owoc, dżem o określonym smaku, twarożek, masło orzechowe. Bez obaw. Nie trzeba będzie wycierać jedzenia ze stołu. Dziecko ma za zadanie wcielić się w rolę testera smaków, konesera kulinarnego. Będzie więc kosztować po kolei zawartość miseczek i określać co się w nich znajduje. Musi uwzględnić w swojej wypowiedzi takie aspekty jak smak, konsystencję produktu oraz to czy mu smakuje czy nie. Podczas tej czynności maluszek ma mieć zasłonięte oczy, bazuje jedynie na zmysłach takich jak zapach i smak. Jeśli uda mu się prawidłowo odgadnąć wszystkie składniki będzie pękać z dumy. W nagrodę może pomóc zanieść miski do kuchni gdzie wystarczy je umyć.

  • Gra Ciepło – zimno

Ta zabawa sprawdzi się doskonale jako gra dla starszych dzieci. Może brać w niej udział cała rodzina. Wybiera się jeden niewielki przedmiot. Następnie należy ustalić czyja kolej. Podczas gdy szukający wychodzi z pokoju, grupa ukrywa dany przedmiot tak żeby nie było go widać. Przychodzi czas na zabawę! Gdy gracz szuka zadaniem pozostałych osób jest właściwe reagowanie na zachowanie jednej osoby. Gdy się zbliża do ukrytego przedmiotu grupa krzyczy ciepło a gdy oddala zimno. Gdy go odnajdzie wybiera osobę, która będzie szukać i sytuacja się powtarza. Można w trakcie zabawy zmieniać poszukiwany przedmiot.

Zabawy bez bałaganu – gra rodzinna

Najprostszym a zarazem najtrudniejszym spędzaniem wolnego czasu z dziećmi jest granie w gry planszowe. Taka zabawa doskonale integruje całą rodzinę. Warto wygospodarować chwilę czasu na wspólne aktywności zamiast uciekać w oglądanie telewizji.

 

Dodaj komentarz