smutny uczeń

Fobia szkolna, jak pomóc dziecku ją przezwyciężyć?

Dzieci spędzają w szkole bardzo dużo czasu. Przebywają tam prawie tyle co w domu, wiec ważne, aby czuły się w niej komfortowo. Jak sprawić, by dziecko czuło się dobrze w szkole? Co zrobić, gdy u ucznia objawia się fobia szkolna? Jak zauważyć jej objawy? Jak pomóc dziecku ją przezwyciężyć?

Fobia szkolna – czym jest?

Na pewno każdy z nas miał takie dni, że szkoła wydawała mu się najgorszym, co może być na świecie, a sama myśl o pójściu do niej wywoływała panikę. Każdemu zdarza się czasami niechęć do wykonywania różnych czynności i można w sposób świadomy bardzo szybko zdiagnozować przyczynę. Jednak co jeśli takie rzeczy zdarzają się codziennie? Czy jest to jednorazowa niechęć w stylu lęku przez sprawdzianem, czy coś więcej? Niechęć przed szkołą od czasu do czasu zdarza się każdemu, jednak co jeśli problem pojawia się każdego dnia, a na samą myśl o pójściu do szkoły dziecko z nerwów obgryza paznokcie i kuli się w sobie? Fobia szkolna to realny problem, którego nie można lekceważyć. Inaczej nazywana jest skolinofobią albo nerwicą szkolną. Jej głównym objawem jest lęk, który pojawia się na samą myśl o pójściu do szkoły. Objawy mogą być różne. Każde dziecko jest inne, więc i objawy się różnią. Zazwyczaj pojawiają się symptomy somatyczne, które występują jako objawy fizyczne. U dziecka pojawiają się nudności, wymioty, ból brzucha, duszności, drżenie rąk lub mięśni. Może wystąpić także nadmierna potliwość, a w bardziej zaawansowanych przypadkach nawet omdlenia. Dochodzi do ataków paniki. Do innych objawów należą wymówki i wycofanie. Dziecko staje się niepewne siebie i wyraźnie przestraszone. Jeżeli fobia nie zostanie zauważona we wczesnym stadium objawy będą się nasilać, co może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania, a nawet depresji.

Fobia szkolna – skąd się bierze?

Nerwica szkolna pojawia się z różnych powodów. Należą do niej problemy z rówieśnikami w szkole oraz wysokie wymagania ze strony rodziców i nauczycieli. Jednym z powodów są także zmiany, takie jak przeprowadzka, pójście do nowej szkoły, rozwód rodziców, co odbija się na psychice dziecka. Niekiedy przyczyną może być „inność” dziecka, czyli np. niepełnosprawność, wady wymowy, które są widocznie zauważalne, przez co dziecko nie czuje się komfortowo. Kolejnym powodem fobii szkolnej mogą być doświadczenia rodziców z czasów szkolnych, o których się dowiedziało z ich opowieści albo innych źródeł. Lista przyczyn jest bardzo długa i tylko rodzice, którzy znają własne dziecko mogą dotrzeć do prawdziwej przyczyny lęku przed szkołą.

Fobia szkolna – jak leczyć?

Rodzice nie powinni czekać, aż lęk przed szkołą minie, bo to najgorsze, co można zrobić w tej sytuacji. Z drugiej strony zmuszanie dziecko do chodzenia do szkoły i pogłębianie jego traum też nie jest rozwiązaniem. Zazwyczaj rodzic nawet pomimo zdiagnozowania fobii nie jest w stanie ustalić przyczyn albo ich wyeliminować. Dlatego też najlepiej będzie skonsultować się z psychologiem lub psychoterapeutą, który specjalizuje się w takich przypadkach i z jego pomocą spróbować dotrzeć do sedna problemu, co pozwoli dojść do właściwego rozwiązania. Rodzic musi być przy dziecku od początku do końca i je wspierać. Tylko w ten sposób dziecko będzie w stanie pokonać fobię szkolną i polubić szkołę na nowo.

 

 

Dodaj komentarz