Jak być kreatywnym?

Kreatywność jest cechą, która zdecydowanie najbardziej jest pożądana na rynku pracy, ponieważ jest to cecha która niezwykle przydaje się w życiu codziennym. Wielu ludzi zatem zastanawia się, co zrobić, aby zacząć być kreatywnym. Czy są jakieś skuteczne metody na to, aby pobudzić w sobie tą kreatywność?

Kreatywność

Zapewne zdecydowana większość wie o tym, że każdy z nas ma dwie półkule w mózgu, a mianowicie lewą i prawą. Półkula lewa jest odpowiedzialna za logikę, język, wnioskowanie, liczenie, pisanie i myślenie, a więc odpowiada za myślenie krytyczne. Tymczasem półkula prawa jest odpowiedzialna za całkowicie inne rzeczy, takie jak kreatywność, sztuka, wyobraźnia oraz tworzenie. Prawdą jest, że nie ma możliwości dotarcie do prawy poprzez myślenie. Przez proces myślenia możemy dokonywać pewnych rozważaļ, zbierać informacje, wyciągać wnioski na podstawie tych informacji, naszej percepcji, a więc różnych narzędzi, które nie są doskonałe, a co za tym idzie zawsze będą nas prowadziły do półprawda. Kreatywność nie ma absolutnie nic wspólnego z myśleniem. Można też zaryzykować stwierdzeniem, że odpowiednie myślenie oraz logika przeszkadzają kreatywności, jednak nie oznacza to, że są one zbędne.

Myśl kreatywnie, nie tylko logicznie

Oczywiście logika to domena, którą posiadają matematyczni geniusze, ale można stwierdzić że kreatywność jest ważniejszą cechą. Wynika to z faktu, że dzięki niej możemy dowolnie łączyć ze sobą różne ciekawe zdarzenia, przez co nasz mózg jest stymulowany do tworzenia różnych wzorów myślenia. To właśnie w taki sposób dochodzi do postawania ciekawych koncepcji, które nieraz są związane z naukami ścisłymi.

 

Wychodź krok po kroku ze swojej strefy komfortu

Jeżeli zależy nam na tym, aby kształtować naszą kreatywność, to warto do naszego życia wprowadzać różne ciekawe elementy. Na przykład warto zmienić w naszym wyglądzie coś, co bardzo nam nie odpowiada, czy też można nauczyć się czegoś ciekawego, czego zawsze chcieliśmy się nauczyć. Jeżeli uda nam się wprowadzić jakąś zmianę, to trzeba sobie samemu pogratulować i nigdy nie umniejszać swoich własnych dokonań.

Naucz się wchodzenia w stan relaksu

Kiedy dochodzi do sytuacji, że w naszym mózgu przeważają tak zwane fale alfa, a więc te związane z odpoczynkiem, to wówczas kreatywność jest na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu łatwo przychodzi nam nauka, szybko wpadamy na różne, ciekawe pomysły i czujemy się zadowoleni. Jeżeli chcemy wejść w stan alfa, to najprościej można zrobić to poprzez praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak na przykład świadomy oddech.

Rozwijaj prawą półkulę

Jak już wspomniano powyżej, prawa półkula odpowiada za naszą artystyczną stronę. Żeby rozwijać u siebie kreatywność, warto oglądać różnego rodzaju ciekawe albumy fotograficzne, czy też malarskie. Warto raz na jakiś czas wyjść do teatry, czy też na jakąś ciekawą wystawę i w ten sposób rozwijać naszą prawą półkulę. Dobrze zrobi nam również systematyczne obserwowanie przyrody w lesie, czy też w parku, bądź w innym miejscu.

 

Dodaj komentarz