efekt smartfona

Efekt smartfona- dowiedz się, jak urządzenia mobilne wpływają na mózg dziecka

Obecnie żyjemy w czasach, kiedy każdy z nas zapatrzony jest namiętnie w ekran swojego smartfona. Na ulicach miast mijamy ludzi, którzy nawet nie patrzą dokąd zmierzają, gdyż cała ich uwaga skupiona jest na urządzeniu mobilnym. Wiele osób ze strachem przygląda się temu, że coraz to młodsze dzieci, dostają w prezencie od rodziców smartfona. Tłumaczone jest to chęcią zachowanie ciągłej komunikacji ze swoją pociechą, jednak smartfony od dawna przestały już pełnić rolę jedynie aparatów dzwoniących. Obecnie urządzenia te zastępują nam skutecznie komputery, a także realny kontakt z rzeczywistością. Okazuje się jednak, że na ich niekorzystne działanie najbardziej narażeni są najmłodsi. Jak zatem czas spędzony przed ekranem smartfona wpływa na mózg dziecka?

Smartfony a rozwój ADHD i uzależnienia od urządzeń mobilnych

ADHD to choroba o podłożu psychiatrycznym. Objawia się ona niekontrolowanymi wybuchami agresji i ogólnie pojętą nadpobudliwością. Okazuje się, że to właśnie do jej rozwoju może doprowadzić zbyt długi czas spędzony ze smartfonem. Nie wynika to z samej świadomości tego, że dziecko ma w ręce urządzenie mobilne. Wynika to z faktu, że treści emitowane na smartfonie- różnorodne animacje, reklamy czy też gry są niezwykle dynamiczne. Długotrwały kontakt z nimi może odprowadzić więc do rozwoju ADHD i nie tylko. Okazuje się, że smartfony działają również niekorzystnie na najmłodszych w kontekście uzależnienia. Dorośli często żartują między sobą, że nie mogą żyć bez swojego telefonu. Okazuje się jednak, że w odniesieniu do dzieci, stwierdzenie to jest jak najbardziej realne. Urządzenia mobilne potrafią bardzo silnie uzależnić. Dziecko stopniowo będzie traciło kontakt ze światem realnym. Przestanie interesować się życiem społecznym i zabawą z rówieśnikami. Każdorazowe odebranie telefonu będzie kończyło się niepohamowanym napadem płaczu oraz wybuchem agresji. Są to pierwsze objawy uzależnienia od urządzenia mobilnego. Wówczas jedynym ratunkiem dla naszej pociechy będzie terapia.

Efekt smartfona- jakie są jego negatywne skutki?

Rozwój uzależnienia od urządzeń mobilnych, a także choroby ADHD to nie jedyne skutki nadmiernego użytkowania telefonu przez dziecko. Zgodnie z wieloletnimi testami i badaniami naukowymi, smartfony potrafią skutecznie deaktywować lub obniżać sprawność niektórych ośrodków w mózgu. Wobec tego dzieci, które zamiast zabawy na świeżym powietrzu poświęcają czas na zabawę ze smartfonem, znacznie częściej są narażone na:

  • opóźnienia w rozwoju mowy
  • ogromne problemy z koncentracją i stałe rozkojarzenie
  • problemy ze snem
  • problemy z zaburzeniami w rozwoju mózgu

Dzieci, które spędzają długie godziny ze smartfonem będą mieć również większe problemy w szkole. Ich zdolność do przyswajania nowych informacji i zdolność do uczenia się, będzie o wiele bardziej obniżona. Dziecko nie będzie mogło również skupić się na obowiązkach szkolnych, a także stanie się bardzo wrażliwe na wszelkie sytuacja i będzie reagowało na nie niekontrolowanymi wybuchami złości i agresji.

Dodaj komentarz