zajęcia dodatkowe dla dzieci

Zajęcia dodatkowe, czy warto?

Przedszkola, szkoły oraz ośrodki opiekujące się młodzieżą oferują całą gamę zajęć dodatkowych. Z tego powodu rodzice często zastanawiają się co wybrać dla swojej pociechy i czy w ogóle warto inwestować w aktywności pozalekcyjne. Naukowcy i psychologowie dziecięcy są zgodni, że odpowiedź może być jedynie twierdząca – zajęcia dodatkowe stanowią niezwykle istotny element rozwoju dzieci na różnych etapach edukacji. Dlaczego jeszcze warto zapisywać na nie pociechy?

Uczą pracy w grupie

Według rozmaitych badań Polacy wypadają stosunkowo kiepsko na tle innych narodów jeśli chodzi o pracę w grupie. Są indywidualistami, a gdy muszą podjąć decyzję w oparciu o burzę mózgów lub konsultację z innymi członkami zespołu, stają się znacznie mniej efektywni. Dzieje się tak, ponieważ rodzime szkolnictwo nastawione jest na rywalizację i samotną pracę – zupełnie odwrotnie od tego, jak działają zajęcia dodatkowe. Dzięki aktywnościom pozaszkolnym dzieci uczą się czym jest zdrowe współzawodnictwo i że każdy głos w grupie ma takie samo znaczenie, że jest równoważny. Nabywają cenną umiejętność polegania nie tylko na sobie, ale też na innych i dowiadują się, jak trudną sztuką jest pójście na kompromis. Zdobyte doświadczenie zaprocentuje z kolei w przyszłości – osoby, które efektywnie pracują w większych zespołach, dobrze odnajdą się w zawodach, które wymagają współdziałania w celu osiągnięcia wspólnego celu.

Pomagają budować relacje

Dzieci od najmłodszych lat przebywają w grupach, są to jednak zespoły stosunkowo jednolite. Klasy czy grupy zajęciowe są zwykle złożone z osób na tym samym poziomie rozwoju oraz w podobnym wieku. Zajęcia dodatkowe działają nieco inaczej; co prawda łączą młodzież o podobnych zainteresowaniach, jednak różnorodność jest zdecydowanie większa. Aktywności pozalekcyjne pozwalają dziecku nie tylko rozwijać zainteresowania, ale także obcować z innymi maluchami oraz nawiązywać pierwsze poważne relacje i przyjaźnie. Młodzi ludzie uczą się dzięki nim, że każdy człowiek jest inny, że wszyscy wywodzą się z innych środowisk i mają różną sytuację materialną, że niektórzy są introwertykami, a inni doskonale czują się w centrum uwagi. Dzięki temu, że dziecko obserwuje innych przy pracy, powoli zauważa jak różnorodni są ludzie, których spotka na swojej drodze, a mimo tego każdy wnosi coś wartościowego do ogółu.

Rozwijają zainteresowania

Dziecko często samo nie do końca wie, co go interesuje, a już na pewno nie jest pewne co chciałoby robić w przyszłości. Zajęcia dodatkowe mogą pomóc maluchowi odkryć, jakie są jego mocne i słabe strony oraz to, w jakiej dziedzinie czuje się najlepiej. Niektórzy mają predyspozycje do nauk ścisłych, inni są doskonałymi sportowcami – żeby się jednak tego dowiedzieć, konieczne jest spróbowanie różnego rodzaju aktywności. Zajęcia pozaszkolne nie tylko doskonale integrują młodzież i uczą pracy w zespole, ale dodatkowo pozwalają nabywać wiedzę i umiejętności, które mogą zapunktować w przyszłości. Dziecko, które od najmłodszych lat rozwija swoje pasje i dokładnie wie, w czym jest dobre ma wysokie poczucie własnej wartości i już na wczesnym etapie edukacji ma pewną wizję odnośnie swojej przyszłości.

Dodaj komentarz