Problemy z koncentracją – jak wesprzeć dziecko?

Z zaburzeniami koncentracji zmaga się wiele dzieci. Głównie dlatego, że są bardzo żywiołowe i ciężko im się skupić na jednej czynności przez dłuższy czas. Jednak dla rodziców jest to znak, że jeśli sytuacja nadal będzie tak wyglądała, to nauka może sprawiać pociechom nie lada wyzwanie. Na szczęście jest kilka sposobów na to, aby wesprzeć dziecko w radzeniu sobie z problemami z koncentracją. Zostały opisane poniżej. Warto się z nimi zapoznać!

Prawidłowa dieta i styl życia

W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się, jak wyglądają codzienne posiłki naszego dziecka. Całkiem możliwe, że są one pełne węglowodanów, które później organizm przekształca w energię, a tę przecież trzeba jakoś spożytkować. W takim przypadku nie ma w tym nic dziwnego, że dziecko nawet przez pięć minut nie może usiedzieć w miejscu, czy pobawić się bez tworzenia chaosu wokół siebie. W związku z tym jego dieta powinna być bardzo dobrze zbilansowana, a proporcje węglowodanów, białka i tłuszczów właściwe. Warto wprowadzić do posiłków owoce i warzywa, ryby, orzechy, migdały i zboża. Lepiej ograniczyć ilość białego pieczywa, makaronów i słodyczy, ponieważ są to produkty, które do organizmu dostarczają masę węglowodanów. Niemniej ważny od diety jest styl życia. Przede wszystkim rodzice muszą zadbać o pewną rutynę i wyznaczyć czas na posiłki, zabawę obowiązki i pójście do łóżka. Sen dziecka nie powinien trwać krócej niż 8 godzin.

Organizacja pokoju i przestrzeni

Młodsze dzieci mające w pokoju ogrom zabawek, bardzo szybko tracą zainteresowanie jedną na rzecz innej. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie tej ilości. Oczywiście nie chodzi o to, aby większość wyrzucić, a jedynie przechować na jakiś okres. Kiedy dziecko będzie miało wyznaczony zakres możliwości, zda sobie sprawę, że nie może ciągle zmieniać zdania, ponieważ za moment nie będzie miało już wyboru. Gdy zabawki zaczną się nudzić, można przeprowadzić podmianę i przynieść te wcześniej schowane. Większym dzieciom można dać możliwość wyboru, które zabawki mają zostać chwilowo wyniesione. Natomiast w pokoju ucznia należy przygotować miejsce do nauki. Biurko, krzesło i prawidłowe oświetlenie to absolutne minimum. W pomieszczeniu nie powinny znajdować się przedmioty, które będą odwracały uwagę dziecka od wykonywanego zadania.

Gry i zabawy poprawiające koncentrację

Dziś dzieci zdecydowanie zbyt dużo czasu wolnego spędzają przed ekranem komputera bądź telefonu, a dodatkowo jeszcze korzystają z Internetu do szukania informacji na zajęcia szkolne. Wskutek czego ich koncentracja zostaje zburzona. Można więc przekonać dzieci do innej aktywności umysłowej jak wspólne granie w gry planszowe. Obecnie na rynku można kupić wiele pozycji, które nie tylko gwarantują dobrą zabawę, ale też ćwiczenie pamięci i spostrzegawczości oraz logiczne myślenie. Alternatywą dla gier są puzzle, dzięki którym dziecko uczy się cierpliwości i trenuje koncentrację. Warto je też przekonać do czytania książek. Natomiast rodzice powinni też poznać treść danej lektury, co pozwoli im sprawdzić, czy pociecha przeczytała wszystko z należytą uwagą.

Dodaj komentarz