Skuteczna nauka – co warto wykorzystać?

Jak się uczyć, by się nauczyć? Odpowiedzi na to pytanie szuka wielu. Niektórzy nawet ją znajdują, ale jedno to znać, a drugie stosować w praktyce. Jakie są skuteczne metody nauki, dzięki którym łatwo można opanować wybrany materiał? Na to pytanie odpowiada poniższy artykuł.

Skuteczna nauka – co warto wykorzystać?

Już w czasach szkolnych wiele trzeba było zapamiętać, ale nikt nie mówił jak. Żaden z nauczycieli do zadań domowych, czy sprawdzianów nie podawał listy, która umożliwiłaby szybkie przyswojenie wiedzy na zadowalającym poziomie. W dzisiejszych czasach wiadomo, że istnieją sposoby, które warto stosować, żeby zdobywanie wiedzy było szybsze i łatwiejsze, niż nam się zawsze wydawało. Należą do nich m.in:

– nagrywanie materiału i jego odsłuchiwanie
– powtarzanie materiału
– zabawa w skojarzenia
– tworzenie map myślowych
– zwracanie uwagi na wyróżnione elementy
– szklanka wody pod ręką dla zwiększenia koncentracji

Na czym polegają poszczególne elementy?

Nagrywanie i odsłuchiwanie polega na nagraniu wybranego materiału i następnie odtwarzanie go. W trakcie tego procesu zaangażowane są jednocześnie zmysły słuchu oraz wzroku. Dzięki takiej kombinacji umysł jest w stanie zapamiętać więcej. Powtarzanie materiału polega na robieniu sobie kilku przerw w trakcie nauki na szybkie powtórzenie wybranych elementów i sprawdzenie swojej wiedzy. Można też robić powtórkę po nauce oraz następnego dnia dla utrwalenia materiału. Zabawa w skojarzenia wiąże się z wyszukiwaniem podobieństw w określonych słowach. Skojarzenia będą różne w zależności od osoby, która je zastosuje. W tym wypadku można poprzestać na pojedynczych słowach, ale także tworzyć różnego typu historie i rymowanki.

Mapa myśli – na czym polega ta technika?

Tworzenie mapy myśli to kolejna metoda, która jest przydatna w szybkim opanowaniu materiału. W centrum mapy umieszczone zostaje główne zagadnienie. Od niego można robić kreski, strzałki i tym podobne elementy, które łączą główny temat z pojęciami szczegółowymi. Mapy myśli można robić na kolorowo, zaznaczając różnymi mazakami, czy kredkami ważniejsze kwestie, co jeszcze bardziej ułatwi ich zapamiętanie. Można także wykorzystać obrazki. Mapa myśli jest o tyle korzystna, że bardzo łatwo odnaleźć na niej wybrane zagadnienia. Mapy myśli są wykorzystywane nie tylko w szkołach, ale również w różnych firmach do wyznaczania celów, czy planowania. Ważne zarówno w przypadku tworzenia mapy myśli, jak i uczenia się standardowo z podręcznika zwracać uwagę na wyróżnione elementy. To właśnie one z reguły są najważniejsze w wybranym materiale.

Na jeszcze warto zwrócić uwagę?

Przed nauką warto przygotować sobie szklankę wody. Woda wspomaga koncentrację, dzięki temu łatwiej skupić się na nauce. Warto też wcześniej zaopatrzyć się w zdrowe przekąski, dzięki którym uczucie głodu nie przeszkodzi w nauce i nie będzie dodatkowej wymówki do odejścia od książek. Przekąski, które korzystnie wpłyną na proces nauki to m.in. orzechy, nasiona słonecznika, suszone owoce, pestki dyni, a także gorzka czekolada.

Dodaj komentarz