Dlaczego zajęcia z robotyki dla dziecka to dobry pomysł?

Zajęcia z robotyki

Wielu rodziców ma problem z wyborem odpowiednich zajęć dodatkowych dla swojego dziecka. Ciężko jest się przecież zdecydować na coś, co nie tylko sprawiałoby przyjemność maluchowi, ale jednocześnie rozwijało jego funkcje poznawcze – jednym słowem zapisanie pociechy na zajęcia, które łączyłyby w sobie przyjemne z pożytecznym stanowi prawdziwe wyzwanie. Z pomocą przychodzi robotyka, która w ostatnich latach jest (nie bez powodu) oblegana przez dzieci. Na czym polega fenomen tych zajęć?

Uczą pracy w grupie

Jednym z najczęstszych powodów, dla których rodzice decydują się na zapisanie dzieci na zajęcia dodatkowe, jest zwiększenie ich komunikatywności i rozwój umiejętności interpersonalnych. Robotyka stanowi aktywność wręcz idealną do tego celu, bowiem bez współpracy w grupie i bez współdziałania kilku osób, niewiele można w tym obszarze zdziałać. Zajęcia te wymagają ścisłego wsparcia od każdego z członków grupy, którzy jednocześnie muszą ze sobą cały czas rozmawiać w celu ukończenia powierzonych im zadań. Robotyka nie tylko pozwala dzieciom zacieśniać przyjaźnie i budować więzi, ale też uczy bardzo przydatnej umiejętności pracy w zespole, w którym każdy musi dołożyć niewielką cegiełkę i nikt nie może zostać pominięty. Jest to o tyle istotne, że lekcje prowadzone w polskich szkołach bardzo często nastawione są na szlifowanie umiejętności indywidualnych, a uczniowie bardzo rzadko namawiani są do pracy w grupie – jeśli już zostają do tego nakłonieni, współpraca często sprawia im problemy.

Stanowią inwestycję w przyszłość

Robotyka, podobnie jak wiele innych kierunków technicznych, stanowi niezwykle przyszłościową i obiecującą branżę gospodarki. Jej fenomen polega na tym, że jest ona stosunkowo nową dziedziną, która dopiero się rozwija – w praktyce oznacza to, że konkurencja na rynku pracy nie jest jeszcze zbyt duża, a stale zwiększa się popyt na wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Posiadanie nawet podstawowej wiedzy z zakresu robotyki stanowi duże ułatwienie w przypadku późniejszej kariery w mechanice, budowie maszyn, automatyce czy inżynierii materiałowej. Oczywiście, dziecko po ukończeniu zajęć z robotyki nie otrzymuje tytułu specjalisty, niemniej jednak zdobywa ono cenne umiejętności i wiedzę, którą będzie mogło wykorzystać na różnych etapach późniejszej edukacji. Co ważne, większość kursów ma różne poziomy zaawansowania, co pozwala na dostosowywanie programu do wieku i zainteresowań pociech.

Wielokierunkowo wspomagają rozwój

Robotyka jest dziedziną interdyscyplinarną i od osób, które pragną się w nią zagłębić, wymaga współpracy wielu zmysłów i jednoczesnych działań na kilku obszarach. Z tego względu, zajęcia z robotyki pomagają dzieciom się skupić na wykonywaniu kilku czynności naraz i jednocześnie wspomagają ich rozwój. Podczas niniejszej aktywności, maluchy szlifują swoje zdolności manualne i estetyczne, zyskują podstawy wiedzy technicznej, stają się bardziej kreatywne oraz uczą się przekuwać swoje wyobrażenia w rzeczywistość. Dodatkowo, dowiadują się co nieco na temat programowania, zasad fizyki oraz praw matematycznych rządzących światem.

Dodaj komentarz