5 sposobów jak utrwalić dziecku tabliczkę mnożenia

Tabliczka mnożenia może sprawić dziecku niemałą trudność. W poniższym artykule postaramy się podać kilka patentów, jak można ułatwić mu naukę matematyki na wczesnym etapie edukacji

1. Odczaruj nudną tabelę

Zwykle tabliczka mnożenia na odwrocie zeszytów szkolnych nie zachęca małych energicznych dzieci do nauki. Dobrym sposobem może być wspólne narysowanie jej z dzieckiem na nowo, używając do tego kolorów, farb i pisaków. Sprawi to, że dziecko nie tylko będzie uczyć się już podczas tworzenia nowej tabeli, ale będzie po nią dużo chętniej sięgać. To jeden z najbardziej skutecznych sposobów i sprawdza się w przypadku wielu dzieci.

2.Tabela Pitagorasa

Pokaż dziecku, jak łatwo jest korzystać z takiego zapisu tabliczki mnożenia. Wynikiem pomnożenia dwóch cyfr jest liczba, która znajduje się na przecięciu wiersza i kolumny z odpowiednimi cyframi. Na przykład, aby pomnożyć 3 przez 4, wystarczy narysować w głowie dwie linie: jedną poziomą od cyfry 3 w lewej kolumnie, a drugą pionową — od cyfry 4 w górnym rzędzie. Wynik to 12. Wyjaśnij, że zadanie jest o wiele łatwiejsze niż się wydaje na pierwszy rzut oka.
Razem z dzieckiem pomnóż 3 przez 4, następnie zaproponuj dziecku zamianę liczb: wybierz 3 nie w pionowej kolumnie, ale w poziomym rzędzie 4, odpowiednio, w kolumnie po lewej stronie. Pokaż dziecku, że wynik będzie taki sam, to znacznie ułatwi proces nauki. Zarówno 3 × 4, jak i 4 × 3 są równe 12.

4. Pomóż dziecku zrozumieć tabliczkę mnożenia

Pomóż dziecku zrozumieć fizyczne znaczenie mnożenia. Można to zrobić, rysując prostokąty na stole z bokami odpowiadającymi mnożonym liczbom. Na przykład w ten sposób możesz pokazać, czym jest 2 × 4-są, to dwa rzędy po cztery komórki. Poproś dziecko, aby policzyło, ile komórek mieści się w powstałym prostokącie. Więc sam odkryje, że 2 × 4 = 8.

Zeskanuj lub wydrukuj kilka kopii tabeli Pitagorasa i razem ze swoim małym uczniem narysuj inne prostokąty, poziome, pionowe, małe i duże, licząc, ile jest w nich komórek. W ten sposób jednocześnie angażujesz pamięć wzrokową: pamiętając, ile będzie, na przykład, 3 × 4, Dziecko zaprezentuje odpowiednią figurę — i łatwo zareaguje.

5. Znajdź wzór w tabeli razem z dzieckiem

Kiedy dziecko samodzielnie odkryje wzór, zapamięta go na zawsze. Jest to łatwiejszy i bardziej skuteczny sposób na opanowanie tabliczki mnożenia niż uczenie się na pamięć poszczególnych kolumn.

Oto kilka wzorów, na które należy zwrócić uwagę.

  • Po pomnożeniu przez 1 każda cyfra pozostaje taka sama.
  • Mnożenie przez 2 to tylko liczba, do której dodano to samo. Na przykład 3 × 2 oznacza, że do cyfry 3 dodano 3. 8 × 2 oznacza 8 + 8.
  • Wszystkie przykłady pomnożone przez 5 mają wynik kończący się na 5 lub 0.
  • Aby pomnożyć dowolną liczbę parzystą przez 5, musisz wziąć jej połowę i przypisać do niej 0. Na przykład 6 × 5: weź połowę od 6-jest to cyfra 3-i przyłóż do niej zero: okazuje się, że 30.
  • Po pomnożeniu przez 9 suma cyfr w wyniku z pewnością będzie równa 9. Na przykład, 2 × 9 = 18 (1 + 8 = 9). 3 × 9 = 27 (2 + 7 = 9). I tak dalej.
  • Aby pomnożyć dowolną liczbę przez 10, wystarczy narysować do niej zero po prawej stronie.

Dodaj komentarz