Te powody przemawiają za ograniczeniem dziecku komputera

Obecnie żyjemy w czasach, w których postęp technologiczny towarzyszy nam już praktycznie na każdym kroku. Wobec tego nie ma co się dziwić, że większość rodziców decyduje się na to, by zakupić swojemu dziecku komputer już na bardzo wczesnym etapie edukacji. Nie da się ukryć również, że taki sprzęt w postaci laptopa czy komputera stacjonarnego, bardzo szybko staje się najlepszym przyjacielem dziecka. Rodzice jednak nie do końca na to reagują i pozwalają, by ich pociecha spędzała tak dużo czasu przed komputerem, jak dużo tylko chce. Niestety takie podejście nie jest najbardziej odpowiednie. Wynika to chociażby z faktu, że dziecko może się od tego komputera niezwykle szybko uzależnić. Warto więc poznać kilka powodów, dla których warto ograniczyć dziecku czas spędzony przed komputerem.

Zadbaj o sen swojego dziecka

Pierwszym powodem dla którego warto ograniczyć czas, jaki nasza pociecha spędza przed komputerem, jest zadbanie o jej zdrowy i spokojny sen. Nie chodzi tu nawet o same treści, na które dziecko może natknąć się w Internecie. Choć na nie również warto uważać, gdyż niektóre ilustracje czy animacje mogą negatywnie wpłynąć na psychikę dziecka, a co gorsza zaburzyć jego poczucie bezpieczeństwa. Rodzice powinni być również świadomi tego, że niestety, ale światło ekranu i monitora ma tendencję do wydzielania światła niebieskiego. Światło to nie tylko znane jest z tego, że powoduje bóle głowy i długotrwałe migreny, ale także i z tego, że utrudnia zasypianie. Analogicznie jeśli dziecko nie będzie mogło się wyspać, jego samopoczucie następnego dnia ulegnie znacznemu pogorszeniu się, a winą za to będzie można obarczyć komputer.

Uchroń pociechę przed uzależnieniem

Nie da się ukryć, że często porównuje się działanie komputera do efektu, jaki można osiągnąć przy pomocy substancji odurzających. Nie jest bowiem tajemnicą fakt, że komputer może stać się przyczyną jednego z większych uzależnień. Dziecko spędzając coraz więcej czasu w wirtualnym świecie powoli będzie traciło kontakt z tym rzeczywistym. Finalnie każda próba odejścia od komputera będzie kończyła się wybuchem histerycznego płaczu oraz paniki. Warto pamiętać, że z uzależnienia od komputera niezwykle trudno jest dziecko wyzwolić, a co gorsza utracą na tym jego kontakty społeczne, a także obowiązki szkolne i domowe.

Spokój i bezpieczeństwo

Z pewnością każdy z rodziców wie, ze blokady rodzicielskie na komputer, pomimo iż stanowią pewnego rodzaju zabezpieczenie, nie są wstanie zablokować lub ograniczyć dostęp do wszystkich, nieodpowiednich treści. Dziecko więc stale narażone jest na różnorodne obrazy, animacje i reklamy, których tak naprawdę nie powinno widzieć. Przemoc w sieci jest jedną z jej najgorszych plag, która niezwykle negatywnie wpływa na psychikę dziecka. Może ono przez to utracić bezpieczeństwa, a tym samym doprowadzić do powstania pewnych zaburzeń. Ograniczając dziecku czas, który spędza ono przed ekranem komputera, możemy skutecznie chronić jego psychikę, a także dobre samopoczucie, co z kolei znacznie poprawi relacje interpersonalne.

Dodaj komentarz