Dlaczego nauka języka angielskiego jest ważna?

Angielski to język, bez którego nie wyobrażamy sobie już życia. Niezależnie od wieku, każdy człowiek praktycznie na całym świecie, a z pewnością w Polsce musi znać podstawowe zwroty i pojęcia. Dlaczego? Z językiem spotykamy się codziennie – w pracy, w mailach, na etykietach w sklepach, w Internecie czy instrukcjach obsługi. Język angielski przydatny jest na wszystkich zagranicznych wyjazdach, ponieważ stanowi podstawę porozumienia nawet z obcokrajowcami, którzy mają inny język narodowy. Jeżeli znamy angielski, możemy bez przeszkód oglądać, czytać i grać w gry, które nie zostały jeszcze albo nawet w ogóle przetłumaczone na język polski. Opcje ciągle się mnożą, a jedno pozostaje dalej niezmienne – język angielski jest uznawany za język międzynarodowy. 

Jak nauczyć się języka angielskiego?

Skoro wiemy już dlaczego warto się go uczyć, teraz pozostaje tylko kwestia jak się go uczyć… Jeżeli ma się już podstawy uzyskane w szkole – podstawowej, gimnazjum, liceum czy na studiach, zostaje tylko uzupełniać swój zasób słownictwa. Jeżeli będziemy znali dużo słówek, bez problemu porozumiemy się na całym świecie.

Oto kilka przydatnych wskazówek jak szybciej i łatwiej chłonąć wiedzę:

– oglądaj filmy z napisami – możesz zarówno oglądać film z polskimi napisami i słuchać oryginalnego dźwięku angielskiego w tle lub oglądać film z lektorem i włączyć sobie angielskie napisy. Dzięki temu za pomocą skojarzeń będziesz wiedzieć co oznaczają poszczególne słowa lub kwestie.

– fiszki – ściągnij z Internetu, kup lub zrób je samemu wykorzystując słownictwo z interesującego tematu. Jest to idealna opcja dla wzrokowców, którzy poprzez powtarzanie słówek zapamiętają ich wygląd. Dodatkowo można mówić je sobie na głos, żeby się z nimi osłuchać.

– znajdź kogoś z kim mógłbyś pisać lub rozmawiać po angielsku – może to być zarówno domownik, który umie lub też się uczy angielskiego, albo ktoś z innego kraju, którego poznasz na czatach online,

– czytaj – tyczy się to książek, gazet i stron internetowych. Nie zniechęcaj się nawet jeżeli rozumiesz „co drugie słowo”, ponieważ większość treści możesz zrozumieć z kontekstu, a do znanych Ci już słówek po jakimś czasie dołączą nowe, które będziesz często widzieć w tekście,

– przeglądaj strony internetowe związane z Twoimi zainteresowaniami, ale po angielsku – dzięki znajomej Ci tematyce, na przykład wędkarstwa czy szydełkowania, będziesz wiedział o co chodzi i będzie Cię to interesowało. Znając kilka podstawowych zwrotów, resztę wnioskując z kontekstu, bardzo szybko poznasz wiele przydatnych słów,

– aplikacje na telefon – sklepy z aplikacjami na telefon mają w swoich ofertach wiele przydatnych narzędzi do nauki języka angielskiego, zarówno tych darmowych z reklamami, jak i tych premium, za które będziemy musieli zapłacić.

Najważniejsza jest jednak przede wszystkim systematyczność oraz niezniechęcanie się po kilku dniach czy tygodniach. Nauka języka to długi i skomplikowany proces, ale czy w swoim ojczystym języku polskim znasz wszystkie słowa?

Dodaj komentarz