Zachęć młodsze dzieci do nauki pisania

Technologię cyfrowe weszły na stałe w edukacje. Nauczyciele coraz częściej korzystają z komputera do tworzenia materiałów na lekcję. Poza pięknie wykonanymi narzędziami do nauki w formie notatek, wypracowań oraz ściągawek. Poza prezentacjami do zajęć nauczyciele zachęcają uczniów do korzystania z komputera w trakcie pisania prac domowych.

Skutki pisania ręcznego i maszynowego

Technologia cyfrowa jako narzędzie do odrabiania lekcji ma swoje pozytywne i negatywne strony. Do stron pozytywnych możemy zaliczyć m.in. ograniczony czas pracy, estetyka czy łatwość w pozyskiwaniu informacji. Odrabianie zadań przy dostępie do Internetu ma swoje negatywne skutki tj. zapamiętywanie materiału czy ograniczona praca mózgu.

Na ten temat powstało wiele prac badawczych. Na łamach tego artykułu pragnę Państwu przytoczyć dwie prace. Jedna z nich odnosi się do badań z Uniwersytetu Princeton w Kalifornii. Uczniów podzielono na dwie grupy i dano im zadanie zrobienia notatek z lekcji. Po wykonaniu zadania uczniowie mieli przedstawić swoją wiedzę z omawianego materiału. Grupa notująca na komputerze i pisząca ręcznie zapamiętała taką samą ilość materiału. Tydzień później zapytano uczniów o ten sam materiał. Grupa pisząca na komputerze pamiętała z lekcji znacznie mniej niż grupa robiąca notatki ręcznie.

Jak zachęcić młodsze dzieci do nauki pisania?

W przypadku młodszych dzieci sprawa wydaje się znacznie prostsza. W księgarniach jest wiele kolorowych i atrakcyjnych elementarzy dla dzieci. Poza standardową nauką literek dzieci mogą pisać szlaczki oraz inne wzory. Elementarze posiadają specjalne pisaki z gumką, gdzie dane wzory można kreślić, poprawiać i zmazywać w nieskończoność. Czasem wystarczy zwykła kartka i kredki. W końcu każde dziecko ma wyobraźnie, a kartka sama się prosi, aby ją wypełnić.

Jak zachęcić dzieci starsze do kaligrafii?

Nieco trudniej ma się sprawa z nieco starszymi dziećmi. Technologia cyfrowa jest znacznie bardziej atrakcyjna od pisania ręcznego. Na szczęście jest wiele dziedzin i narzędzi, które mogą zachęcić starszaków do pisania ręcznego. Jednym z nich są dedykowane pamiętnik, dzienniki oraz liczne notesy do zapisu własnych tajemnic i przygód dla dzisiejszego.

Inną formą jest nauka kaligrafii nowoczesnej lub tradycyjnej. Są to dziedziny kreatywnego pisania. W skład, których wchodzi nauka ręcznego pisania czcionek przy pomocy markerów, pisaków, piór wiecznych itd. Materiały piśmiennicze oraz zeszyty do pism można znaleźć w sieci. Platformy video np. serwis YouTube oferuje liczne kursy dla początkujących. Nie można zapominać o materiałach w formie pdf, które znacznie ułatwiają naukę pisania kreatywnego. Kaligrafię nowoczesną i tradycyjną można połączyć z formami graficznymi. Jest to ciekawa metoda, którą można się nauczyć z drobnych kursów lub szkoleń. Łączenie pisma z grafiką pozwala na łatwiejsze zapamiętywanie i poprawia kreatywność starszaka. Dodatkowo zachęca do dalszej nauki różnego typu przedmiotów od matematyki aż po język polski.

Kaligrafia to dobry sposób na ciekawe spędzanie czasu ze starszym dzieckiem.

Dodaj komentarz