mapa myśli

Mapa myśli – czym jest i jak pomaga w nauce?

Masz już dość ciągłego, wielogodzinnego i niezwykle nużącego „wkuwania” materiału na zajęcia? Nudzi Cię bezskuteczne powtarzanie ciągle tego samego tematu? Pragniesz, żeby wiedza gładko trafiała prosto do Twojego umysłu, niczym samolot odrzutowy, ruszający w przestworza? A co jeśli istnieje na to proste i niezwykle skuteczne rozwiązanie? Usiądź wygodnie, sięgnij po szklankę ulubionego napoju i oddaj się lekturze, która odmieni Twoją rzeczywistość…

Mapa myśli – metoda, która odmieni Twój sposób myślenia

Wiele osób poszukujących rozwiązania na to, jak uczyć się i pracować szybciej, efektywniej oraz bardziej produktywnie (bez „zarywania” kolejnych nieprzespanych nocy), trafia w końcu na materiał, dotyczący tzw. mapy myśli. Czym jest mapa myśli i czy może być skuteczna także w Twoim przypadku?

Mapa myśli – co to takiego?

Mapa myśli jest to opracowana przez brytyjskich naukowców metoda zapisu / notowania „myśli”. innymi słowy, to zorganizowany sposób na „ułożenie” różnorodnych informacji, skoncentrowanych wokół jednego, kluczowego zagadnienia, tematu lub pomysłu.

Mapa myśli – jak to działa?

Założenia, stanowiące podwalinę funkcjonowania mapy myśli, sięgają zakamarków ludzkiego organizmu, a mówiąc precyzyjniej – obu półkul mózgu człowieka. Teoria mapy myśli ma związek z faktem naukowym, wskazującym na okoliczność, że obydwie półkule mózgu człowieka wykonują odmienne zdania. Lewa półkula odpowiada głównie za analizę, logikę, słowa, umiejętność kalkulacji. Prawa półkula to natomiast organ odpowiedzialny za kreatywność, wyobraźnię, kolory, muzykę, czy też wielowymiarowość przetwarzania informacji.

Notowanie informacji w formie mapy myśli powoduje, że w ten proces zaangażowane zostają obydwie półkule mózgu. Taka forma działania znacznie zwiększa efektywność uczenia się, pracy oraz zapamiętywania różnorodnych treści. Dzieje się tak dzięki przetwarzaniu elementów logicznych i analitycznych, pochodzących z lewej półkuli mózgu na obrazy i modele, uaktywniające kreatywność prawej półkuli.

Mapa myśli – jak ją stworzyć?

Wiesz już całkiem sporo na temat tego, czym jest mapa myśli, jakie są zasady jej funkcjonowania i dlaczego warto z niej skorzystać. Naszedł zatem czas, żeby się nauczyć, jak zrobić mapę myśli w taki sposób, aby odnieść z niej jak najwięcej korzyści.

Przystępując do tworzenia mapy myśli warto wyposażyć się w odpowiednie „narzędzia pracy„: czystą kartkę, flamastry, długopisy, kredki, ołówki i wszystko, co uznasz za właściwe, aby zanotować swoje kreatywne pomysły.

Kiedy masz już wszystko, co będzie Ci niezbędne, zanotuj w centralnej części kartki główny temat, problem, pomysł. Zrób to w taki sposób, aby przedstawić go w sposób atrakcyjny, a zarazem czytelny. Podkreśl treść, wybierz ciekawy kolor i zadbaj o to, żeby ten element rzucał się w oczy – jest to przecież „punkt centralny” Twojej mapy myśli.

W kolejnym kroku, do głównego hasła dorysuj promieniste linie, która połączą go z korespondującymi myślami i skojarzeniami. W trakcie notowania informacji w taki sposób warto jest też uzupełnić „schemat” o różnorodne elementy graficzne (obrazki, emotikony, zdjęcia).

Korzyści wynikające ze stosowania mapy myśli

Umiejętność tworzenia map myśli przyda się wszystkim tym, którzy chcą podwyższyć swoją kreatywności, umiejętność zapamiętywania informacji oraz urozmaicić proces nauki. Przyjemna edukacja i rozwój zawodowy są więc w zasięgu Twojej ręki…

Dodaj komentarz