Najważniejsze zasady szybkiej nauki

Szybka nauka pozwala zrealizować się w danym zawodzie lub zdać egzaminy na studiach. Mnóstwo sposobów uczenia jest jednak nieskutecznych. Uczeń czasami nie pamięta nic z całonocnego powtarzania formułek. Kluczowe jest odpowiednie skupienie się, odpowiednie materiały i umiejętność tworzenia notatek. Warto w codziennej nauce wprowadzić kilka ulepszeń. Które z nich pomogą szybciej nauczyć się potrzebnych rzeczy?

Koncentracja i brak rozpraszaczy

Problemem we współczesnych czasach jest ciągłe rozproszenie uwagi. Człowiek nieustannie podłączony jest do mediów społecznościowych, gdzie niepostrzeżenie spędza wiele godzin dnia. W trakcie nauki wystarczy jedno zerknięcie na ekran, żeby zgubić nagle pół godziny przygotowań. Korzystanie z elektroniki w celach naukowych nie jest oczywiście złe, ale warto odciąć się od rozpraszaczy. Wystarczy wyłączyć powiadomienia z mediów społecznościowych albo odłączyć się chwilowo od sieci.

W trakcie nauki należy skupić się na konkretnej czynności. Nie ważne czy będzie to praktyczne programowanie, czy powtarzanie słówek z języka angielskiego. Mózg musi operować w jednej przestrzeni, gdzie każda śmieciowa informacja zakłóca tryb pracy. Bez rozpraszania każda kolejna godzina nauki będzie coraz bardziej efektywna. Człowiek musi zamienić myślenie wielozadaniowe na jednozadaniowe. Mózg pracuje wtedy spokojniej, a nauka z czasem zaczyna być przyjemnością, a nie obowiązkiem.

Regularność oraz wysypianie się

Nauka jest dużo efektywniejsza, jeśli jest przeprowadza stopniowo i regularnie. Mózg lubi sobie porządkować wiedzę, gdzie gorzej przyjmuje się zbyt dużo informacji. Lepiej przeprowadzić kilka krótkich sesji, a nie jedną długą. Lekcje nie mogą być też za krótkie, bo umysł lubi się trochę „wdrożyć” w dany temat. Należy też pamiętać, że najlepszy stan do nauki jest wtedy, kiedy organizm jest wypoczęty. Dlatego tak ważny jest regularny sen. Ciężko również nauczyć się również czegoś późnym wieczorem, kiedy późno przyszło się z pracy lub siłowni. Być może lepsze będzie przełożenie nauki na weekend lub lżejszy dzień.

Odpowiednie materiały i notatki

Ciekawym sposobem na naukę jest skracanie sobie długich tekstów. Polega to na braniu rozszerzonego wykładu lub książki i zapisywaniu jej prostszymi słowami oraz znacznie krócej. Dzięki temu procesowi trzeba zrozumieć dany tekst, zanim się go zapisze w zeszycie czy pliku tekstowym. W ten sposób nie trzeba wracać do długich wykładów, gdzie wiele zagadnień uczeń już opanował w przeszłości. W ten sposób w notatkach zostają jedynie te pojęcia, których nie do końca się rozumie.

Dobrze operować również na większej ilości materiałów. Nie wszystkie książki stoją na tym samym poziomie merytorycznym. Dobrze wypożyczyć z biblioteki trzy różne podręczniki i sprawdzić, które czyta się najlepiej. Nie zawsze ten pisany najtrudniejszym językiem gwarantuje udaną naukę, a może nawet wiele skomplikować. Warto także korzystać ze sprawdzonych książek, które są najwyżej ocenione na różnych portalach. Warto zapytać o materiały osoby, które już opanowały daną umiejętność lub zdały ciężki egzamin.

Dodaj komentarz