notatki

Jak robić notatki, które pomagają w nauce?

Zawsze przed egzaminami i poważniejszymi sprawdzianami uczniowie i studenci spędzają mnóstwo czasu, aby odświeżyć swoją wiedzę i przygotować się na zdania, które na tych testach na nich czekają. W takim momencie rozpoczynają się poszukiwania najbardziej niezawodnych materiałów do nauki. Najcenniejszym materiałem, który może się przydać przy przygotowaniach do jakiegokolwiek egzaminu, są własnoręczne notatki. Aby notatki mogły spełnić swoją funkcję jak najlepiej, warto znać zasady i sposoby, według których można je jak najlepiej przygotować i wykorzystać.

Po pierwsze – systematyczność!

Przede wszystkim najlepsze notatki są prowadzone systematycznie. Dobrze sporządzony skrót wykładu może dać bardzo dobry wgląd w materiał, który jest do przygotowania. Również samo wykonywanie notatek jest nieocenioną pomocą – już samo streszczenie treści wykładu podczas jego trwania pozwala na dobre przyswojenie sobie materiału po raz pierwszy i pozwala na łatwiejsze przypomnienie go sobie później.

Porządek w papierach – porządkiem w głowie

Bardzo ważnym aspektem, który może pomóc w organizacji notatek później i wykorzystywaniu jest dobór odpowiedniego systemu według którego notatki będą redagowane. Zdecydowanie łatwiejsze w użyciu później będą notatki sporządzone metodami mapy myśli, listy punktowej czy metodą cornellowską. Jeżeli notatka zostanie już na samym początku zredagowana odpowiednio dobrze, będąc uzupełniona na przykład w przykładowe pytania albo komentarze czy oznaczona podkreśleniami czy nawet własnoręcznie wykonanymi obrazkami.

Przykłady ciekawych systemów notowania

Metoda listy punktowej polega na podzieleniu tekstu notatki na krótkie, jednozdaniowe punkty, uszeregowane hierarchicznie (główny tytuł najpierw, fakty zapisane z akapitem, komentarze do faktów z jeszcze jednym akapitem i tak dalej). Takie notatki są zwięzłe, konkretne i schludnie uporządkowane.
Według metody cornellowskiej kartkę dzieli się na trzy części – główne miejsce na notatki, margines na pytania do tekstu i dolną komórkę na streszczenie tematu. Takie podejście pozwala na przygotowanie pytań które mogłyby paść na sprawdzianie już na etapie spisywania samej notatki, to zdecydowanie przyspieszy późniejszą powtórkę.
Mapa myśli jest zdecydowanie bardziej graficzną metodą. Jej głównym celem jest ukazanie powiązań pomiędzy faktami a poszczególnymi zagadnieniami, które są poruszane. Poza tym, dzięki charakterowi takiego dokumentu, mapa myśli została potwierdzona naukowo jako jeden z najskuteczniejszych sposobów uporządkowania materiałów do nauki.

Odwieczna wojna – ekran czy kartka?

Wszelkiej maści studentom i uczniom zawsze towarzyszy pytanie – czy lepsze są notatki pisane komputerowo, czy może raczej ręcznie? Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy, a odpowiedni wybór zależy od priorytetów ucznia. Komputerowe notatki na pewno będą szybsze do przygotowania, łatwiejsze do poprawienia, ale nie będą zmuszały do większej uwagi i skupienia nad wysłuchiwaną lekcją czy wykładem oraz nie da większego poczucia kontroli nad zawartością, a taką przewagę daje notatka papierowa. Tak naprawdę na ręce dalece bardziej jest istotne częste wykorzystywanie notatki, niż sam jej nośnik. Jeżeli będzie ona starannie zredagowana i często przeglądana, to będzie efektywna niezależnie od tego czy znajduje się na ekranie komputera, czy na kartce papieru.

Sporządzenie notatek jest bardzo ważnym elementem pracy każdego ucznia i studenta. Rzetelnie napisana i często przeglądana może być bardzo efektywną pomocą w zdobyciu dobrej oceny. Dlatego ważne jest aby w jej zrobienie włożyć jak najwięcej mądrego wysiłku i sprytu, aby mogła stać się niezawodną przewodniczką przygotowującego się do sprawdzenia swojej wiedzy, którą tak chętnie i pieczołowicie zdobywał.

Dodaj komentarz