Gra na instrumencie a wsparcie rozwoju umysłowego dziecka

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Wobec tego zwykle bacznie obserwują oni poczynania malucha, a następnie starają się zaplanować mu poszczególne aktywności w taki sposób, aby były one jak najbardziej zgodne z zainteresowaniami dziecka. Jednak często, w pogoni za tym, by spełniać oczekiwania pociechy zapominamy o tym, by skupić się również na wsparciu jego rozwoju. Okazuje się, że istnieje cały szereg zajęć dodatkowych o inspirującym i niczym nie ograniczonym potencjale. Wówczas nasze dziecko z takich zajęć wyniesie znacznie więcej niż rozrywkę. Najlepszym przykładem są lekcje gry na instrumencie. Wobec tego dlaczego warto, by nasze dziecko poznało tajniki tej sztuki?

Gra na instrumencie a wsparcie rozwoju umysłowego dziecka

Muzyka jest prawdziwym dziełem sztuki. Co więcej znajduje ona zastosowanie w leczeniu schorzeń psychicznych i niektórzy wskazują także na to, że muzyka potrafi uleczyć również ducha. Niemniej jednak, by ją tworzyć niezbędna jest zdolność grania na instrumencie. Jeśli zainteresujemy tym naszą pociechę, a także zapiszemy ją na lekcje gry na konkretnym, wybranym przez nią instrumencie, jednocześnie przyczynimy się do wsparcia rozwoju umysłowego dziecka. Doświadczenia z zakresu muzyki mają niebagatelny wpływ na określone struktury w mózgu. Dzieci rozwijają sobie niesamowitą pamięć werbalną, co zaowocuje tym, że znacznie szybciej będą uczyć się ze słuchu. Pamięć werbalna ma ogromny potencjał na przyszłości  z pewnością ułatwi dziecku wiele codziennych zadań, a także przyczyni się do osiągania znacznie lepszych wyników w szkole. Co więcej, nauka gry na instrumentach muzycznych będzie miała również wpływ na rozwój inteligencji u dziecka. Zapamiętywanie nut, poszczególnego ułożenia ich na pięciolinii i rozumienie ich znaczenia wymaga wiele praktyki. Przez cały ten czas inteligencja malucha będzie pracować na wytężonym poziomie i stale będzie mogła się doskonalić. Dodatkowo nauka gry na instrumencie przyczynia się również do tego, że naszemu dziecku o wiele łatwiej będzie skupić uwagę i utrzymać koncentrację. Z pewnością gra na instrumencie wypracuje u dziecka umiejętności, które mają imponujący potencjał na przyszłość i zaowocują w życiu dorosłym.

Nauka gry na instrumencie a rozwój manualny pociechy

Każdy rodzic z pewnością wie, że gra na instrumencie muzycznym w żadnym wypadku nie jest prosta. Wymaga ona bowiem ogromnych zdolności manualnych. Każdy instrument wymaga bowiem odpowiedniego utrzymania, a także umiejętnego i sprawnego operowania palcami oraz nadgarstkiem. Wobec tego gra na instrumencie przyczynia się do rozwoju małej motoryki, a to z pewnością również zaowocuje w przyszłości. Sprawność manualna to również wysoce pożądana w dorosłym życiu. Dziecko z wysoce rozwiniętą sprawnością manualną świetnie poradzi sobie z większością zawodów, a także będzie mogło stawiać na kontynuacje rozwoju w kierunku artystycznym. Niemniej jedna manualne zdolności zawsze i wszędzie są wysoko doceniane, więc z pewnością jest to dobry początek.

Dodaj komentarz