edukacja

Jakie warunki sprzyjają skutecznej nauce?

Nauka dla większości uczniów jest jedynie przykrym obowiązkiem. Często rodzice starają się więc ten stan rzeczy odmienić, jednak wydzielając dziecku stricte czas na naukę i siedzenie z nosem w książce, mogą wywołać oni efekty całkiem inne niż oczekiwane. Okazuje się, że nauka dla dziecka wcale nie musi być koniecznością i przykrym obowiązkiem do którego zostało ono zmuszone. Nie da się ukryć, że brak efektywności podczas nauki może skutecznie zdemotywować. Wobec tego, by dziecko z optymizmem do niej podchodziło, trzeba zadbać o warunki, które sprzyjają skutecznej nauce.

Nastawienie dziecka do nauki

Jednym z warunków, które determinują efektywność uczenia się jest samo nastawienie dziecka. Niemniej jednak, w dużej mierze zależy ono od jego rodziców i od sposobów, których używają oni by swoją pociechę zachęcić i zmotywować. Z pewnością nakazanie dziecku surowym tonem, uczenia się przez całą godzinę i czytania książek, nie jest odpowiednim sposobem, by zmienić jego podejście do tego tematu. Zamiast tego warto jasno sprecyzować dziecku cel nauki, nawet tak odległy, jakim jest zdobycie w przyszłości wymarzonego zawodu. Stawianie przed pociechą konkretnych celów, znacznie wpłynie na ich motywację i z pewnością zmieni jej nastawienie do obowiązku jakim jest nauka. Zamiast systemu zakazu i nakazu, warto więc zmienić strategię i znacznie podnosić motywację dziecka, co przełoży się na jego zaangażowanie.

Odpowiednio zaaranżowane miejsce nauki

Kolejnym warunkiem skutecznej i efektywnej nauki jest odpowiednio zaaranżowane miejsce. Przecież każdemu z nas niezwykle ciężko będzie się skupić, jeśli wokół będzie grała głośna muzyka czy leciał ulubiony serial. Warto więc zadbać o to, by biurko dziecka znajdowało się strefie wolnej od rozpraszających czynników. Co więcej niezbędne jest odpowiednie oświetlenie, a także brak niepotrzebnych przedmiotów, które będą znajdowały się w zasięgu wzroku i rąk dziecka. Na biurku miejsce powinny zająć jedynie książki- które są niezbędne w danej chwili, a także zeszyt i przybory do pisania. Rodzice powinni zadbać o to, by w pokoju dziecka podczas nauki panowała również względna cisza i spokój.

Zaplanowany czas nauki

Ostatnim z warunków skutecznej nauki jest czas, który powinien być odpowiednio zaplanowany. Nie ukrywajmy, że nawet dorośli mają problem ze skupieniem uwagi przez godzinę, a także odczuwają w tym momencie również zmęczenie i znudzenie.  Wobec tego, rodzice wraz z dziećmi powinni odpowiednio rozplanować czas. Zwykle zaleca się by po około 30-45 minutach nauki, udać się na około 15 minut odpoczynku. Jest to niezwykle ważne, gdyż wówczas dziecko może nie tylko „rozprostować kości” , ale także na chwilę skupić swoją uwagę na czymś innym. Co więcej, ważne by dziecko miało rozplanowany czas na naukę każdego dnia, a nie zostawiało ją na np. ostatni dzień tygodnia. Świadomość ilości materiału jaka czeka na przerobienie i towarzyszący temu stres, może skutecznie zniechęcić i zdemotywować nawet najpilniejszego ucznia, wówczas nie ma mowy o efektywności nauki.

Dodaj komentarz