Techniki szybkiego czytania

Jakie są techniki szybkiego czytania i jak je zastosować w praktyce?

Szybkie czytanie to umiejętność czytania większych ilości tekstu w krótszym czasie bez utraty zrozumienia. Oto kilka technik szybkiego czytania, które można zastosować w praktyce:

 • Skanowanie – Przeskakiwanie wzrokiem po tekście, koncentrując się na słowach kluczowych i pomijając część, która nie jest istotna dla zrozumienia tekstu.
 • Fiksacja – Skupienie wzroku na jednym punkcie tekstu przez krótki czas, zamiast przesuwania wzroku z jednego punktu na drugi.
 • Zaprzestanie subwokalizacji – Podczas czytania w umyśle często „mówimy” sobie każde słowo, co może spowalniać tempo czytania. Zamiast tego, należy spróbować odczytywać słowa w myślach w grupach lub frazach, a nie pojedynczo.
 • Wykluczenie wewnętrznego monologu – Odkładanie myśli na bok, które nie są związane z tekstem, aby uniknąć przerywania koncentracji i zwalniania tempa czytania.
 • Ćwiczenia na polepszenie percepcji wzrokowej – Ćwiczenia takie jak zwiększenie ilości słów wyświetlanych na ekranie, pracowanie nad rozróżnianiem kolorów, czy przyspieszenie tempa zmiany obrazów, mogą pomóc poprawić percepcję wzrokową i umiejętności szybkiego czytania.
 • Warto jednak pamiętać, że szybkie czytanie może wprowadzić błędy i utrudnić zrozumienie tekstu, jeśli nie zostanie dobrze przyswojone. Zatem, przed wprowadzeniem tych technik w praktyce, należy skonsultować się z ekspertem lub skorzystać z profesjonalnego programu treningowego.

Skanowanie

Skanowanie to technika szybkiego czytania, polegająca na przesuwaniu wzroku po tekście w celu znalezienia słów kluczowych i zignorowania mniej ważnych elementów. Aby skutecznie skanować tekst, należy najpierw zaznajomić się z jego ogólną strukturą, aby wiedzieć, co się po nim spodziewać. Można to zrobić poprzez szybkie przejrzenie tekstu, obejrzenie tytułów, podtytułów, wyróżnionych fragmentów i ilustracji. Kolejnym krokiem jest skupienie się na słowach kluczowych, które najlepiej oddają treść tekstu. Słowa te pomogą zrozumieć, o czym jest tekst i co jest w nim ważne. Można również skupić się na słowach, które są wyróżnione, takich jak pogrubione lub pochylone czcionki, a także na liczbach, datach i nazwach własnych.

Fiksacja

Fiksacja to technika szybkiego czytania, która polega na skupianiu wzroku na jednym punkcie tekstu przez krótki czas, zamiast przesuwania wzroku z jednego punktu na drugi. Ta technika umożliwia szybsze czytanie i skupienie się na treści, ponieważ pozwala na uniknięcie zbędnego przesuwania oczu między kolejnymi słowami. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że skuteczne stosowanie techniki fiksacji wymaga praktyki i cierpliwości. Ponadto, zbyt długa fiksacja na jednym punkcie może prowadzić do zmęczenia oczu, dlatego ważne jest, aby często odpoczywać i zmieniać punkty skupienia wzroku.

Zaprzestanie subwokalizacji

Zaprzestanie subwokalizacji to jedna z technik szybkiego czytania, polegająca na zminimalizowaniu lub całkowitym zaprzestaniu wypowiadania w myślach każdego słowa podczas czytania. Podczas czytania zazwyczaj podświadomie mówimy w myślach każde słowo, co może spowolnić tempo czytania. Zaprzestanie subwokalizacji polega na zmniejszeniu lub zaniechaniu tej praktyki, co pozwala na szybsze czytanie i lepsze zrozumienie tekstu. Aby nauczyć się tej techniki, można zacząć od zwiększenia tempa czytania i zmuszenia siebie do przeskakiwania słów lub fraz, na których zazwyczaj się skupiamy i które nie są kluczowe dla zrozumienia tekstu. Można także spróbować zwiększyć ilość przeczytanego tekstu na jedno spojrzenie, co pomaga w minimalizacji subwokalizacji.

Wykluczenie wewnętrznego monologu

Wykluczenie wewnętrznego monologu to technika szybkiego czytania, która polega na zminimalizowaniu lub całkowitym wykluczeniu wewnętrznego monologu podczas czytania. Podczas czytania często mamy wewnętrzny monolog, który towarzyszy nam przy każdym słowie. Ta praktyka może spowalniać tempo czytania i utrudniać zrozumienie tekstu. Wykluczenie wewnętrznego monologu polega na uczeniu się czytania bez ciągłego powtarzania każdego słowa w myślach.

Ćwiczenia na polepszenie percepcji wzrokowej

Istnieje wiele ćwiczeń, które mogą pomóc w polepszeniu percepcji wzrokowej. Oto kilka z nich:

Zmiana odległości: Spróbuj nauczyć swoje oczy dostrzegać szczegóły w różnej odległości, z bliska i z daleka. Znajdź elementy w pokoju, na ulicy lub w krajobrazie, a następnie skup się na nich przez kilka minut, z jednej odległości, a następnie z drugiej. Możesz również skupić się na zbliżeniu i oddaleniu twojego pola widzenia, aby wzmocnić mięśnie oka.

 • Czytanie z większej odległości: Spróbuj czytać coś z większej odległości, aby zmusić swoje oczy do skupienia się i ostrego widzenia. Możesz spróbować czytać na przykład napisy na znakach drogowych lub menu w restauracji z przeciwnego końca pokoju.
 • Zmiana światła: Regularnie zmieniaj źródła światła, w których pracujesz lub czytasz. Zmiana oświetlenia może pomóc wzmocnić mięśnie oka i poprawić percepcję wzrokową.
 • Ćwiczenia palców: Przyłóż dłoń do nosa i skup się na jednym palcu, następnie powoli oddalaj rękę od twarzy, utrzymując skupienie na tym samym palcu. Kiedy ręka jest w pełni wyprostowana, powoli zbliżaj rękę z powrotem do nosa, nadal skupiając się na tym samym palcu.
 • Ćwiczenia w kształtach: Przyłóż dłoń do nosa, a następnie powoli rozsuwaj palce tak, aby utworzyć kształt diamentu lub kwadratu. Skupiaj się na szczegółach każdego palca i zacznij poruszać dłonią w górną lub dolną część twojego pola widzenia, nadal skupiając się na szczegółach każdego palca.
 • Ćwiczenia na koło wzrokowe: Wyciągnij rękę i zacznij rysować koło w powietrzu, skupiając się na jednym punkcie na kołowym obwodzie. Następnie zwiększaj prędkość rysowania koła, jednocześnie utrzymując skupienie na punkcie. To ćwiczenie pomaga wzmocnić mięśnie oka i poprawić percepcję wzrokową.

Dodaj komentarz