Ostatnie chwile przed egzaminem

Na kilka dni przed egzaminem zwykle dopada nas stres, a w głowie pojawia się tak zwana czarna dziura. Wydaje nam się, że wciąż niewiele potrafimy, dlatego chcielibyśmy poświęcić możliwie jak najwięcej czasu na naukę. Tymczasem okazuje się, że przed samym egzaminem powinniśmy spędzać czas w zupełnie inny sposób. Jaki dokładnie?

Czas na…relaks!

Dla niektórych może być to niemałym zaskoczeniem, jednak przed egzaminem nie powinniśmy skupiać się na nauce, a na relaksie. Wszystko dlatego, że stan psychiczny człowieka jest bardzo istotny w momencie, gdy przystępujemy do zdawania egzaminu. Osoby wypoczęte, pełne energii są w stanie osiągnąć wyższy wynik niż ci, którzy uczyli się do ostatnie minuty, lecz zapomnieli o relaksie. Każdy doskonale wie, co pozwala mu odpocząć i nieco oderwać się od rzeczywistości. Może być to spacer, aktywność fizyczna, wieczór z książką bądź ulubionym serialem. Nie zapomnijmy o tym, aby zaczerpnąć nieco świeżego powietrza, nawet jeśli do egzaminu podchodzimy zimową porą. Dotleniony organizm o wiele lepiej radzi sobie ze stresem, a także lepiej funkcjonuje. Pamiętajmy, że przedegzaminacyjny odpoczynek będzie o wiele bardziej praktycznym rozwiązaniem, niż przesiadywanie nad książkami. Nie martwmy się uczuciem posiadania niewystarczającej wiedzy – pojawia się ono zazwyczaj wtedy, gdy jesteśmy przemęczeni, przez co nie potrafimy już myśleć w sposób logiczny.

Odpowiednia ilość snu i właściwa dieta

Osoby podchodzące do egzaminu powinny zwrócić uwagę na to, jak wiele godzin na dobę poświęcają na sen. Zgodnie z ustaleniami naukowców, 8 godzin snu dziennie to absolutne minimum. Z drugiej jednak strony warto mieć na uwadze, że przemęczony organizm może potrzebować nieco więcej wypoczynku. Pozwólmy sobie na dłuższy sen – może on trwać nawet i 12 godzin, jeśli tego właśnie domaga się nasz organizm. Pamiętajmy, że niewyspani nie będziemy w stanie efektywnie myśleć.

W przygotowaniach do egzaminu bardzo istotna okazuje się być również prawidłowa dieta. Zadbajmy o to, aby na naszym talerzu znajdowały się pełnowartościowe produkty, takie jak pełnoziarniste pieczywo, warzywa i owoce, chudy nabiał czy chude mięso. Zjadajmy 5 posiłków dziennie –  3 duże oraz 2 mniejsze, w formie przekąsek. Większość osób uważa, że stres przedegzaminacyjny nie pozwala im normalnie spożywać posiłków. Postarajmy się jednak w miarę możliwości jeść mało, a często, aby nie zagłodzić organizmu. Jeśli będzie nam brakowało energii, nie będziemy w stanie rozwiązać nawet najprostszych zadań czy odpowiedzieć na proste pytania. Powinniśmy pamiętać również o nawadnianiu naszego organizmu. Każdy z nas powinien wypijać przynajmniej 2 litry płynów dziennie, najlepiej wody, lekkich herbatek czy soków świeżo wyciskanych. Unikajmy napojów zawierających kofeinę, na przykład kawy czy coli, które pobudzają, lecz z drugiej strony przyczyniają się do podniesienia poziomu stresu. Jeśli nie jesteśmy w stanie właściwie się odżywiać, właśnie ze względu na stres, przygotowujmy sobie odżywcze koktajle czy świeże soki.

Dodaj komentarz