Dlaczego warto szybko czytać?

Umiejętność szybkiego czytania przydaje się na każdym etapie życia. Jest potrzebna uczniom i studentom, ale też ma znaczenie w trakcie aktywności zawodowej. Jednak ekspresowe czytanie nie jest talentem wrodzonym. W większości przypadków błyskawiczne pochłanianie tekstów trzeba wytrenować. Zazwyczaj zachodzi konieczność wytępienia niepraktycznych nawyków czytelniczych, które spowalniają czytanie. Musimy wyćwiczyć pamięć (krótkotrwałą, długotrwałą oraz fotograficzną) i rozumienie tekstu. Czy warto szybko czytać? Oczywiście! Dlaczego? Czytaj dalej, a się przekonasz!

Szybkie czytanie to wydajna nauka oraz sukcesy w konkursach wiedzy

Wiele osób uczy się najskuteczniej poprzez wielokrotne czytanie tego samego tekstu. Pochłania to mnóstwo czasu, którego we współczesnym, zabieganym świecie zawsze brakuje. Szybkie czytanie skraca ten proces. W porze, kiedy inni nadal się uczą np. do egzaminów czy szkolenia, eksperci błyskawicznego czytania mogą już zająć się innymi obowiązkami albo odpoczywać. Ponadto, szybkie czytanie wypracowuje się poprzez zastosowanie specjalnych metod. Sposoby te można wykorzystywać także do bardziej wydajnego uczenia się np. z wykorzystaniem pamięci fotograficznej.

Poza tym możliwość szybkiego czytania bardzo pomaga w trakcie przygotowań do udziału w konkursach wiedzy. Wygrywanie takich rozgrywek umysłowych wiąże się nie tylko z prestiżem i dumą z własnych osiągnięć, ale też ze sporymi nagrodami pieniężnymi. 

Błyskawiczne czytanie a sprawy urzędowe, zawodowe i formalne

Teoretycznie wszyscy poważni, dorośli ludzie doskonale wiedzą, jak ważne jest dokładne zapoznawanie się z umowami i dokumentami urzędowymi przed ich podpisaniem. A jak jest w praktyce? Podejmujemy próbę zapoznania się z ważnymi informacjami, a za nami rośnie kolejka zniecierpliwionych osób. Bywa, że ktoś nawet brzydko skomentuje naszą „opieszałość”. Jak to się często kończy?  Złożeniem podpisu tylko po pobieżnym przejrzeniu treści albo bez czytania. 

Umiejętność szybkiego czytania wpływa też na wydajność w pracy. Zapoznawanie się z  np. raportami, wynikami badań, instrukcjami należy do obowiązków pracowników wielu sektorów gospodarki. Warto usprawnić ten proces.

Ekspresowe czytanie to więcej pochłoniętych bestselerów literackich oraz sprawny umysł

Lubisz czytać? To cudownie! Jednak czy nie frustruje cię fakt, że jest tyle hitowych nowości literackich, których nie dasz rady przeczytać? Czytając szybciej, zapoznasz się z większą ilością książek, które Cię zaciekawiły. 

W trakcie szybkiego czytania ludzki mózg jest zmuszony pracować efektywniej. Przecież czytamy, aby dowiedzieć się czegoś nowego i to zapamiętać, a umysł musi sprostać temu zadaniu. Inaczej po co czytać, skoro nasz rozum nie zdąży przyswoić zdobytej wiedzy? Nie jest również tajemnicą, że usprawnianie pracy mózgu ma istotne znaczenie w zapobieganiu m.in. chorobie Alzheimera. Co ważne, według ekspertów błyskawiczne czytanie uruchamia prawą półkulę mózgu, która analizuje słowa jako specyficzny obraz. Daje to możliwość większego wykorzystywania potencjału mózgu, który staje się bardziej efektywny na co dzień. 

 

 

Dodaj komentarz