Zabawa i nauka, nauka i zabawa

Czy zabawa i nauka mogą iść w parze? Oczywiście, że tak. Nauka i zabawa to zgrany duet! Wystarczy tylko odrobina kreatywności, ciekawych pomysłów i chęci dorosłych. Warto jednak pamiętać o najważniejszej zasadzie. Jakiej? Ani słowa o uczeniu, dzieciom wspominamy tylko o bawieniu! Inaczej pryśnie czar fantastycznej zabawy.

 Poszukiwacze skarbów

Kto nie marzył o znalezieniu skarbu? To jedna z najbardziej ekscytujących zabaw, która rozwija wiele umiejętności i wzbudza sporo emocji. W tej aktywności podstawową sprawą jest skarb, którego dzieci poszukują w wyznaczonym miejscu. Warto pamiętać, że gra musi być warta świeczki! Następnie należy sporządzić mapę ze wskazówkami i zadaniami do wykonania. Ich stopień trudności zależy od wieku poszukiwaczy. Na mapie umieszczamy topografię miejsca, w którym odbędą się poszukiwania skarbu. Warto w tej zabawie zadbać o kolorową oprawę i ciekawe zadania. Gra może odbyć się zarówno w domu, jak i na terenie szkoły. Placówki edukacyjne są doskonałym miejscem na tego typu gry. Dlaczego? Po pierwsze, mają dużo zakamarków, w których można ukryć wskazówki i skarb. Po drugie, dają możliwość przemieszczania się, za czym dzieci w szkolnej ławce tęsknią najbardziej.  

Escape Room sposobem na nudę

Popularne stały się pokoje zagadek. Są one prawdziwą frajdą dla dzieci i młodzieży, która nie tylko bawi, ale też uczy. Escape Room, to zabawa, która jest wzorowana na popularnych grach komputerowych. Ich akcja rozgrywa się jednak w rzeczywistości. Możemy ją zorganizować na gruncie szkolnym lub domowym. Ta zabawa jest doskonałym sposobem na utrwalenie wiedzy, zdobycie nowych wiadomości, ale przede wszystkim rozwijanie umiejętności takich jak praca w grupie, pozytywna rywalizacja czy motywacja do działania. Tu liczy się logiczne myślenie, umiejętność wykorzystywania szczątkowych informacji i spajania ich w całość. Zabawa jest wymagająca dla tych, którzy ją przygotowują, ale niezwykle atrakcyjna dla jej uczestników.

Ortografia w ogrodzie

Podobno nauka idzie w parze z ruchem. Sposobem na świetną zabawę z elementami wiedzy ortograficznej są dyktanda „biegane”. Na czym polegają? Przyczepiamy w kilku miejscach w ogrodzie lub na szkolnym korytarzu kolorowe karteczki z poprawnie zapisanymi wyrazami o różnym stopniu trudności ortograficznej. Dla starszych dzieci mogą to być całe dyktanda. Jeden z uczniów jest „biegaczem”, drugi „pisarzem”. W klasie zostają „pisarze” z kartkami i długopisami, natomiast „biegacze” zapamiętują jak najwięcej wyrazów i dyktują je „pisarzom”. Zabawa uczy ortografii, ale przede wszystkim współpracy. Utrwala poprawną pisownię wyrazów, interpunkcję oraz ćwiczy pamięć.

Matematyka w kuchni

Liczenie, dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, ważenie, odmierzanie – gotowanie to czysta matematyka. Kuchnia jest idealnym placem zabaw dla dzieci i młodzieży w każdym wieku, a przy okazji doskonałym sposobem na utrwalanie matematyki w praktyce i zdobywanie innych ważnych umiejętności. To świetne miejsce, które rozbudza wszystkie zmysły. Czynności wykonywane w kuchni takie jak ugniatanie ciasta, lepienie pulpetów, wycinanie ciasteczek, obieranie jajek stymulują motorykę małą, usprawniają rękę i wpływają pozytywnie nie tylko na proces nauki pisania, ale też na rozwój mowy dziecka.

Warto podkreślić, że zabawa może być doskonałym sposobem na rozwijanie wielu umiejętności i rozpętać prawdziwą burzę mózgu.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz