„Mądra” nauka – cz. 3

Wiesz już, jak ważne są przerwy w nauce, a także jak odpowiednio przygotować otoczenie do całego procesu. Za chwilę zobaczysz jak poprawić swoje samopoczucie, kolejny ważny czynnik, który warunkuje efektywną naukę. Poznasz, jak Twoje codzienne wybory, wpływają na Twój mózg i jak odpowiednio się nim zaopiekować.

Odpowiednie odżywanie jest kluczowe dla funkcjonowania mózgu. Po ciężkostrawnym, obfitych posiłkach bogatych w tłuszcze i białe pieczywo, a także po alkoholu stajemy się ociężali, nic nam się nie chce i trudniej przyswajamy informacje. Kofeina również nie jest najlepszym wyborem przed nauką, ponieważ po pewnym czasie odwadnia ciało, powodując ogólne zmęczenie.

źródło: http://www.eatgreen.pl/2014/04/co-jesc-by-poprawic-prace-naszego-mozgu.html#.W09f3tIzbIU

Zadbaj o to, by w Twoim pożywieniu znalazły się  witamina A, B,E, żelazo, potas, miedź, cynk, lecytyna, sód i magnez, gdyż działają one wspólnie, aby stymulować umysł i pobudzać go do pracy. Spożywanie protein w czasie nauki czy przed nią pozwala usprawnić pracę mózgu, zatem grillowany kurczak z warzywami czy smoothie białkowe może okazać się świetnym rozwiązaniem. Warto jest także zadbać o dostarczenie organizmowi zdrowych tłuszczy i kwasów omega-3. Znajdziesz je w rybach morskich, oliwie z oliwek, awokado, orzechach.

Dla naszego organizmu ważne jest także utrzymywanie sprawności, zarówno umysłowej jak i fizycznej. Tą pierwszą zachowasz rozwiązując chociażby sudoku czy krzyżówki, a drugą zapewnisz przez połączenie aerobiku, ćwiczeń siłowych i rozciągających. Ćwiczenia fizyczne dotleniają umysł, uspokajają, a dodatkowo te siłowe budują pewność siebie, zatem mogą być miłym dodatkiem do dnia.

źródło: http://www.national-geographic.pl

Wszystko, co robimy ze swoim ciałem – to co jemy, to, czy uprawiamy jakiś sport – ma wpływ na nasz mózg, na wszystkie procesy w nim zachodzące. Zatem jeśli będziesz sprzymierzeńcem swojego ciała i zadbasz o jego zdrowie, nauka również okaże się przyjemniejsza i łatwiejsza.

Za tydzień poznasz ostatni sekret do mądrego wykorzystywania procesu nauki – jak budować cele i silną, trwałą motywację.

Do napisania!

Dodaj komentarz