„Mądra” nauka – cz. 1

Czym tak właściwie jest ta efektywna nauka? Otóż jest to taki sposób zdobywania wiedzy, który pozwala nam osiągać lepsze wyniki, przy wykorzystanym minimalnym czasie oraz maksymalnych możliwościach naszego umysłu. Jest to naprawdę ważne, bo kto z nas nie chciałby mieć czasu dla siebie przy jednoczesnym otrzymywaniu awansu w pracy czy dobrych ocen w szkole. Nie ma tu znaczenia, czy jesteś rodzicem, które chce nauczyć tego swoje dziecko, czy może Ty jesteś tym dzieckiem, a może studentem albo pracujesz, efektywna nauka to klucz do sukcesu.

źródło: http://blog.fruiti.pl

Jak dostawać lepsze stopnie, uczyć się szybciej, a pracować mniej, dowiesz się po zapisaniu się na lekcję próbną, a tymczasem skupimy się na rzeczach, które budują nam całe środowisko nauki. Wielu z nas o tym zapomina, a to właśnie takie szczegóły często warunkują sukces. Rozpoczynamy w sierpniu miniserię, która nauczy Cię w przeciągu miesiąca, jak zbudować idealne warunki do pracy, aby efekty były jeszcze bardziej zadowalające, a nauka jeszcze przyjemniejsza.

Dzisiaj dowiesz się, jak zorganizować środowisko pracy, aby w jak największym stopniu wykorzystać potencjał Twojego mózgu. Z każdym kolejnym tygodniem dowiesz się nowych rzeczy, które mają wpływ na Twoje przyswajanie informacji. Na razie spójrzmy jak powinno wyglądać dobre otoczenie do nauki.

Aby rozwinąć nawyk „mądrej” nauki warto jest stworzyć odpowiednie środowisko nauczania, to kluczowy krok w tym kierunku.

Twoje otoczenie musi się relaksować i odprężać. Ma być miłe dla oka i ucha. To, co zawsze polecam moim uczniom jest słuchanie muzyki klasycznej przy uczeniu się. Łatwiej jest się nam wtedy skoncentrować, procesy myślowe zachodzą szybciej. Jeśli taka muzyka jest dla Ciebie męczarnią może spróbuj muzyki stworzonej typowo do nauki? Wiele takich utworów znajdziesz chociażby na YouTube, wykorzystują one fale alpha i pomagają osiągnąć stan wyjątkowego skupienia.

źródło: https://acaiberry-products.com

Postaw też na element wizualny, który da ci sporą dawkę motywacji. Może będzie do zdjęcie albo rysunek, który przypomni Ci o celu Twojej nauki?

Postaraj się też (jeśli oczywiście masz możliwość) aby ściana, przy której się uczysz nie była w ciemnym kolorze – spowolni to Twoje myślenie i spowoduje zły nastrój. Czerwony i żółty również nie wydają się być strzałem w dziesiątkę, pomimo że początkowo pobudzają do myślenia. W dłuższej perspektywie natomiast wywołują stres na poziomie podświadomym. Najlepsze kolory to te jasne, przyjemne dla oka – kremowy, zielony, błękitny. Postaraj się w takim klimacie utrzymać swój kącik do nauki.

Pozbądź się także wszelkich rozpraszaczy  – komórki, drażniących zapachów czy niewygodnych ubrać. To często dekoncentruje i jest uporczywym problemem w procesie nauki. Pamiętaj, że to TY masz się czuć tu dobrze, więc zrób to po swojemu – bądź kreatywny. Możesz na przykład spróbować nasmarować chusteczkę olejkiem eterycznym (pomarańcza działa pobudzająco, lawenda relaksująco, wybierz to, co daje większe efekty w Twoim przypadku) i położyć ją gdzieś z boku. Załóż wygodną bluzę i dresy, zamknij drzwi do pokoju, wycisz się.

Porządek to kolejna istotna kwestia. Często bałagan na biurko sprawia, że szukamy kilka minut zszywacza czy notesu. To bardzo dezorganizuje proces nauki. Przygotuj swoje pole pracy tak, by było dostosowane do Twoich potrzeb. Moja córka na przykład na biurku zawsze ma otwartą książkę, w pojemniku markery, a obok czyste kartki do map myśli, dzięki czemu nie musi tego szukać w trakcie pracy.

Porównanie dobrze zorganizowanego, pobudzającego do pracy miejsca (po lewo) z jego zupełnym przeciwieństwem (prawo):

źródło: https://www.apartmenttherapy.com
źródło: http://vml.mynmi.net/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Istotne jest, by zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia (im niższa, tym lepiej pracuje mózg) a także, by biurko i krzesło były naprawdę wygodne. Wtedy nie zwrócisz na to nawet uwagi i chętniej będziesz przy nim pracował.

 

Pamiętaj, aby porządnie się nawadniać – woda jest kluczowa w pracy całego organizmu, pomaga zwalczyć bóle głowy i utrzymuje cię bardziej skoncentrowanym i produktywnym. Nie zapomnij także, aby Twoje otoczenie było jasne (najlepsze światło to to, które mamy za dnia), a także odpowiednio wywietrzone – warto otworzyć okno kwadrans przed nauką i w czasie przerw.

 

Zadbaj o te elementy już dzisiaj, a zobaczysz różnicę. Zaufaj mi. Zakochasz się bez reszty w takim sposobie nauki. Już za tydzień dowiesz się, jak ważna jest rola przerw w nauce, dlatego nie może Cię zabraknąć.

Do napisania!

Dodaj komentarz